Zlatica Gregorová Kultúra

Život Močenčanov je o niečo pestrejší: Čitateľov potešili knižnými búdkami

Zdiaľky pripomínajú domčeky na stračej nôžke. Sú nám známe z rozprávok, dnes plnia dôležité poslanie.

Ilustračný obrázok k článku Život Močenčanov je o niečo pestrejší: Čitateľov potešili knižnými búdkami
10
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Dá sa povedať, že práve tie boli predlohou obľúbených knižných búdok. V poslednom čase ich popularita stúpa aj v našom okrese. Nezvyčajný spôsob, ako prísť k zaujímavým titulom, nadchol okrem Šale už aj Močenok.

Knihomoľom

Každý knihomoľ, ktorý chce prísť k zaujímavým príbehom, by mal navštíviť takéto miesta. Jedna knižná búdka sa nachádza v Pribinovom parku v Šali a teší svojich priaznivcov vďaka nápadu OZ Šaľa-Tvoje mesto. Takto sa aj staré knihy, založené v kúte, dostanú opäť k čitateľom. Tí ich po prečítaní prinesú späť a kolobeh pokračuje. Drevené atrakcie sú umiestnené priamo v prírode a knihy si tak môžete čítať aj vedľa na lavičke.

Aj Močenčania sa inšpirovali týmto nápadom a v dedine vyrástli knižné komunitné búdky.

„Sú to búdky, v ktorých budú umiestnené knihy. Tieto sú určené na čítanie širokej verejnosti. Ľudia, ktorí majú záujem, môžu si ich požičať, prečítať a vrátiť do búdky. Poprípade, ak majú knihy, ktoré nepotrebujú, môžu ich tu vkladať, aby sa ľudia dostali ku knihám a mohli si ich prečítať,“ uviedol na obecnom webe starosta Močenku Roman Urbánik.

Na troch miestach

Prvú z nich môžu čitatelia nájsť pri Farskom kostole sv. Klimenta v Močenku a druhá stojí pri fontáne. Ďalšia by mala pribudnúť do priestranstva obecného úradu. Trojica knižných búdok tak bude patriť k zaujímavým miestam, ktoré sa oplatí navštíviť. Miestna samospráva drevené objekty umiestnila kvôli spestreniu života svojich občanov a tak zároveň aj očakáva, že sa k nim budú náležite správať.

Vo fotogalérii sa pokochajte pohľadom na šaliansku knižnú búdku.

Foto: ilustračné

Pribinov park ukrýva poklady: Radosť knihomoľov v knižnej búdke, FOTO
10
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie