Peter Štrbo Hádzaná

Z Michaloviec bez výhry: 2. finále prehrala Šaľa o 10 gólov

Iuventa je po dvoch domácich zápasoch blízko k zisku majstrovského titulu. Michalovčanky nezaváhali proti Duslu Šaľa ani v nedeľňajšom stretnutí a chemičky zdolali hladko 33:23. Obhajkyne titulu tak budú mať v Šali k dispozícii dva mečbaly. Najlepšou

Domáce hráčky síce v úvode dvakrát zaváhali, keď Trehubovová nepremenila sedmičku a následne zlyhala v náskoku aj Polláková. Potom sa ale Iuvenťácky stroj rozbehol naplno. V 2. minúte otvorila skóre Polláková, na ktorej presný zásah nadviazala z rýchleho protiútoku aj Szollosiová. Iuventa tak rýchlo viedla 2:0. Domáce hráčky v prvom polčase dominovali predovšetkým v obrane, za ktorou stáli pozorná Kudročova s Krebsovou. Tie už v prvej polovici stretnutia zneškodnili hostkám štyri sedemmetrové hody!!! Šali sa na rozdiel jedného gólu podarilo priblížiť iba raz, keď po góle Vidiečanovej bol v 11. minúte stav 5:4. Potom však zatiahla roletu brankárka Kudročová a výsledkom toho bol nárast v skóre v prospech Iuventy. Jej hráčky rýchlymi kontrami zvyšovali svoje vedenie. Po jednej z nich sa presadila Hollá, ktorá v 24. minúte upravila už na 13:8. Na tento stav zareagoval tréner hostí Michal Lukačín oddychovým časom. Ten jeho zverenkám pomohol, keďže do konca prvého polčasu znížili manko svojho súpera na tri góly – 14:11.

V druhom polčase síce otvorila skóre presnou strelou Piskayová, no Iuventa potom opäť na palubovke dominovala. Po rýchlom protiútoku upravila Szollosiová na 18:13 a domáce hádzanárky tak opäť viedli o päť gólov. Aj keď sa hosťujúce hráčky snažili niečo s výsledkom urobiť, Iuventa na ich góly vždy našla účinnú odpoveď. Päťgólový rozdiel si zverenky trénera Packu udržiavali až do 50. minúty, keď Geričová dala na 25:20. Následne domáce hádzanárky zaznamenali tri góly v rade a po presnom zásahu Wollingerovej viedli už o osem gólov 28:20. Tento moment definitívne zlomil odpor húževnatého súpera a domáce hráčky v pohode dokráčali k druhému víťazstvu vo finálovej sérii.

[size=14]Iuventa Michalovce – Slovan Duslo Šaľa 33:23 (14:11)[/size] Najviac gólov: Tregubová 6/2, Szollosiová a Polláková po 6 – Szarková 6/2, Demajová 4, Trochtová a Vidiečanová po 3 Pok. hody: 3/2 – 8/4, vylúčené: 4 – 2, Rozhodovali: Horáček a Novotný (ČR), 800 divákov

IUVENTA: Krebsová, Kudročová – Bachyrievová 3, Bačíková, Geričová 3, Szollosiová 6, Tobiašová 3, Hvostaľová Kovaličková, Horňáková, Rebičová 1, Polláková 6, Hollá 1, Wollingerová 4, Tregubová 6/2

DUSLO: Grandtnerová, Turociová – Biziková 1, Trochtová 3/1, Porubská 2, Piskayová 1/1, Vidiečanová 3, Berešová 2, Tulipánová, Czaniková, Demajová 4, Pileková 1, Szarková 6/2, Ďurechová.

stav série 2:0

Druhé stretnutie hodnotí Ján Packa Hodnotenie Michala Lukačína po druhej prehre

[color=#cc0000]­[size=13]1.zá­pas finále: Šaľa držala s Iuventou krok len v 1. polčase[/si­ze][/color]

Hádzanárky Dusla neuspeli v prvom dueli finálovej série na palubovke Iuventy Michalovce, keď prehrali 25:34. Šalianky držali krok s domácimi len v prvom polčase, ktorý sa skončil nerozhodne 13:13. Druhý polčas však bol už v réžii východniarok a hostkám nepomohol ani skvelý výkon deväťgólovej Szarkovej.

Obidvaja finalisti sa v úvode stretnutia zamerali predovšetkým na obranu, za ktorou stáli pozorné brankárky Kudročová i Grandtnerová. Prvou presnou strelkyňou finálovej série bola hosťujúca Demajová, na ktorej presný zásah odpovedala Tobiašová. Iuventa sa prvýkrát v stretnutí dostala do vedenia, keď po presnej strele kanonierky Tobiašovej viedla v 8. minúte 3:2. Od tohto stavu zaznamenali domáce hráčky štyri góly v rade a po presnom zásahu Szöllösiovej v 14. minúte viedla Iuventa o päť gólov 7:2. Na tento stav zareagoval tréner Šale Lukačín oddychovým časom. Ten jeho zverenkám pomohol, keďže už o päť minút domáce hráčky vyhrávali po góle Szarkovej už iba 8:6. Potom ale zatiahla roletu Kudročová a Iuventa z rýchlych brejkov trestala chyby súperiek. Po jednom z nich upravila Polláková v 23. minúte opäť na rozdiel piatich gólov 12:7. Záver prvého polčasu však vyšiel lepšie Šali. Tá vysunula obranu a to začalo robiť Iuvente problémy. Hostky šnúrou piatich gólov vyrovnali na 12:12. V poslednej minúte prvého polčasu sa dokonca Šaľa po góle Pilekovej dostala do vedenia 13:12, no posledné slovo v tomto dejstve patrilo Szöllösiovej, ktorá v záverečných sekundách vyrovnala na 13:13. // Iuventa mala raketový nástup do druhého polčasu//, keď za dve minúty zaznamenala tri góly a po presnom zásahu Pollákovej viedla 16:13. Domáce hráčky aj naďalej pokračovali v nastúpenom trende a po premenenej sedmičke Trehubovovej viedli 21:17. Šaľa sa dokázala ešte raz vrátiť na rozdiel troch gólov, keď po presnej strele Vidiečanovej v 41. minúte bol stav 22:19, no Iuventa zakaždým našla odpoveď. O päť minút neskôr už domáce hráčky vyhrávali o šesť gólov, keď sa presadila Wollingerová, ktorá upravila na 26:20. Tento stav definitívne zlomil húževnatý odpor Šale. Záver zápasu sa už len dohrával a Iuventa sa dostala v predposlednej minúte už do desaťgólového vedenia, keď Szöllösiová dávala na 34:24. V závere stretnutia ešte kozmeticky upravila výsledok premenenou sedmičkou Szarková, no to nič nezmenilo na tom, že Iuventa vedie po prvom finálovom stretnutí v sérii 1:0.

[size=14]Iuventa Michalovce – Slovan Duslo Šaľa 34:25 (13:13)[/size] Najviac gólov: Tregubová 7/4, Wollingerová 6, Polláková a Szöllösiová po 5 – Szarková 9/3, Demajová a Pileková po 4 Pok. hody: 5/4 – 3/3, vylúčené: 4 – 2, Rozhodovali: Horáček a Novotný (ČR), 1000 divákov

Stav série 1:0, druhý zápas sa hrá v nedeľu 13. mája o 10:30

Tréner Iuventy Ján Packa: „V prvom finálovom zápase bolo vidieť dosť nervozity na oboch stranách. Teším sa ale, že sme ho vyhrali a že sme ho vyhrali o dosť veľa gólov, hoci v prvom polčase to ešte tak nevyzeralo a súper ukázal svoje kvality, o ktorých sme však vedeli. Povedali sme si, čo chceme hrať, zlepšili sme obranu a zlepšili aj prechod do protiútoku. Už zajtra chceme potvrdiť naše víťazstvo.“

Tréner Šale Michal Lukačín: „Iuventa si zaslúžila zvíťaziť, bola po celý zápas lepšia. Možno akurát úvod bol vyrovnaný a ak by sme využili viac šancí, mohlo to vyzerať inak. Súper si držal dvoj-trojgólové vedenie a my sme síce ukázali charakter a dokázali sa doťahovať, ale bohužiaľ po našich vlastných chybách, či už v obrannej fáze, alebo útočnej, nám súper opätovne odskakoval. V závere sme úplne odpadli, čo sa nám často nestáva.“

Súvisiace články: [link=http://www­.sala24.sk/clan­ky?extend.133654_Star­tuje-finale:-Sala-hra-o-desiaty-majstrovsky-titul!]Štartuje finále: Šaľa hrá o desiaty majstrovský titul![/link] Foto: Milan Pospiš