Zlatica Gregorová Iné športy

Voltižérka Ema Dudonová majsterkou: S Ruskou sa delia o jedno víťazstvo, FOTO

Nedávno sa lonžérke z Trnovca nad Váhom prihodila milá udalosť. Potvrdilo sa, že za ochotu možno niekedy dostať protihodnotu.

Ilustračný obrázok k článku Voltižérka Ema Dudonová majsterkou: S Ruskou sa delia o jedno víťazstvo, FOTO
4
Galéria
Zdroj: archív OZ Farao

Trénerka a lonžérka Vladimíra Lenčéšová už roky požičiava ruským reprezentantom koníka na svetové podujatia. Preprava koní z Ruskej federácie stojí totiž nemálo peňazí a veľa času. Jej dobré skutky sa teraz vyplatili. Obetavý a šikovný Pluto športovcom vybojoval nejednu medailu. Aj preto sa lonžérke dostalo cti a pozvali ju spolu s dcérou Emou na Majstrovstvá ruskej federácie.

Neskorší let

Konali sa od 18. do 20. októbra 2019 v dedinke Konakovo neďaleko Moskvy. „Pre veľké množstvo prihlásených cvičencov začali súťaže už v piatok ráno. Reprezentácia Slovenska, v zložení: Zuzana Bačiak Masaryková,Vla­dimíra Lenčéšová a Ema Dudonová kvôli pracovnému zaneprázdneniu však odlietala až v piatok večer. Cesta prebiehala v pohode a na hotel sme dorazili o 3 hod. v noci,“ uviedla pre náš portál lonžérka Vladimíra.

Správna taktika

Napriek minimálnemu spánku 12– ročná Emka zmobilizovala všetky sily a v sobotu absolvovala až 3 cvičebné kolá. Organizátorka Elena Zhelanova aj rozhodcovia jej umožnili odcvičiť aj piatkové kolá a tým jej dali šancu na umiestnenie. Keďže sa pred štartom zišlo množstvo koní a cvičencov, na skúšanie koňa bol vyhradený krátky čas. Emka tentoraz pretekala na ruskom koni. „Nakoľko Ema sedela na požičanom zvierati prvýkrát, dostala šancu skúsiť si celú zostavu, čo je asi 1 minúta čistého času na koni. Na štart išla s ďalšími 6 ruskými cvičenkami a tak si na štarte všimla správanie koňa a zvolila taktiku cvičenia,“ priblížila lonžérka.

Ema je napriek nízkemu veku ostrieľanou koniarkou, ktorá získal medaily nielen na medzinárodných voltížnych podujatiach, ale už niekoľko sezón zbiera prvenstvá aj v rýchlostných westernových disciplínach. Podľa trénerky a zároveň aj Emkinej mamy Vladimíry Lenčéšovej zacvičila povinnú zostavu čisto a po ťažkom dni sa vzdala párty a išla hneď spať.

Kráľ Artuš

Nedeľa bola voľnejšia a po raňajkách s vystúpením husľovej virtuózky začali s úpravou voľnej zostavy. Chceli dosiahnuť, aby obtiažne gymnastické prvky nenahnevali požičaného koňa. „Zostavu sme zľahčili a zvolili cestu istoty. Nechceli sme riskovať Emkine zranenie. V podstate sme prišli na výlet bez akýchkoľvek ambícií. Tohtoročná Emina silná téma Kráľ Artuš a jej herecké predvedenie očarila nielen rozhodcov, ale aj divákov. Mnohé pozitívne reakcie cvičencov ale aj obyčajných ľudí z tribúny, ktorí nás zastavovali a Emku chválili nás nechali dúfať v celkom pekné umiestnenie,“ uviedla Vladimíra.

S malou dušičkou

Priebežné výsledky neboli zverejnené a tak išla Ema na vyhodnotenie s malou dušičkou a veľkou tabuľou Slovenská republika. Pri vyhlasovaní titulu Majsterka Ruskej federácie však nastala čudná situácia. Ema Dudonová sa stala víťazkou Majstrovstiev Ruskej federácie.

Majsterka!

„Keďže Emka nie je Ruska, ale Slovenka, musela sa o stupienok deliť s cvičenkou, ktorá skončila síce na 2. mieste, avšak s titulom Majsterky. Naša spokojnosť však bola veľká a dekrét o víťazstve, medailu a víťazný pohár Eme odovzdával zástupca kraja,“ doplnila trénerka z Trnovca nad Váhom. Na záver súťažného výletu si Emka s mamou Vladimírou urobili prehliadku Moskvy.

Voltižérka Ema Dudonová majsterkou: S Ruskou sa delia o jedno víťazstvo, FOTO
4
Galéria
Zdroj: archív OZ Farao
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie