Zlatica Gregorová Kultúra

Večianski hasiči oslavovali: K 140. výročiu udeľovali plakety, FOTO

V šalianskom okrese sa azda nenájde dedina, ktorá by nemala svojich dobrovoľných hasičov. Muži aj ženy, ktorí často nasadzujú svoje životy.

Ilustračný obrázok k článku Večianski hasiči oslavovali: K 140. výročiu udeľovali plakety, FOTO
24
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Nebojácne zachraňujú ostatných ľudí a ich majetky. Do terénu vyrážajú vždy, keď je to akútne a nehľadia vtedy na osobné záujmy.

140. výročie

Aj v mestskej časti Šale vo Veči existuje Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ). Založili ho v roku 1879. Pred pár dňami oslávili jeho 140. výročie. V kultúrnom dome sa zišli členovia zboru i pozvaní hostia, aby si pripomenuli vzácne chvíle. Večianski dobrovoľní hasiči pozvali aj kolegov z ostatných šalianskych zborov.

Pamätné plakety

Po slávnostnom príchode do budovy vo Veči sa v jej vynovenom interiéri konala prezentácia vedúcej Spoločného školského úradu v Šali Eriky Velazquézovej. V nej si prítomní pripomenuli historické okamihy zboru. Ako informovala Dajana Hanesová z MsÚ Šaľa na sala.sk, nasledovalo udeľovanie pamätných plakiet.

"140. výročie takejto organizácie nie je samozrejmosťou, zvlášť, ak je to dobrovoľníctvo. Kým my môžeme pokojne spávať, tak títo ľudia sú stále pripravení a ochotní pomáhať a nasadzovať svoje životy. Rada by som im zaželala nielen veľa trpezlivosti, entuziazmu, zdravia, ale  aj šťastia, ktoré potrebujú pri svojej práci najviac,“ uviedla na slávnosti viceprimátorka Šale Danica Lehocká.

Vynovení

Členovia zboru sa už pár mesiacov môžu tešiť z vynovených priestorov. Len nedávno prešla večianska hasičská zbrojnica rekonštrukciou. Počas jarných prác bola vymenená garážová brána a opravená fasáda i strop objektu.

11 žien

Momentálne tvorí kolektív DHZ Veča 42 členov, z toho jedenásť žien. Okrem zásahov a súťaží organizujú aj rôzne spoločenské podujatia, na ktoré pozývajú aj verejnosť. Ich tradičnou aktivitou je každoročné stavanie mája i účasť na ďalších podujatiach, ktoré organizuje mesto.

Večianski hasiči oslavovali:140. výročie s plaketami, FOTO
24
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie