Zlatica Gregorová Samospráva

Večanom vyrastú polopodzemné kontajnery: Osadiť ich chcú už na jeseň

Obce i mestá myslia na to, ako sa čo najviac priblížiť európskym štandardom v oblasti EKO aktivít. Patrí medzi ne aj komunálny odpad.

Ilustračný obrázok k článku Večanom vyrastú  polopodzemné kontajnery: Osadiť ich chcú už na jeseň
Zdroj: TASR

Práve odpad často hyzdí dedinské plochy aj mestské sídliská. Novinkou v oblasti odpadu budú v našom meste polopodzemné kontajnery.

Ekologickejšie

Mesto Šaľa sa pripája k samosprávam, ktorým záleží na čistom životnom prostredí. Dlhodobou bolesťou nielen nášho mesta je to, že sa okolo klasických smetných nádob poneviera kopec vecí, ktoré by mali skončiť priamo v nich. I keď sa organizujú špeciálne zbery – elektro či bio odpadu, často niečo skončí mimo smetnej nádoby. Daždivé a veterné dni len prispejú k tomu, že sa smeti rozšíria do okolia, čo je živnou pôdou pre rôzne hlodavce a s tým súvisiace nákazlivé ochorenia. Tomu sa v šalianskej radnici rozhodli dať stopku.

Finančný príspevok

Novodobý spôsobom zberu odpadu predstavujú kontajnery, siahajúce do podzemia. Tie v našom meste by mali byť umiestnené približne 1,2 metra nad zemou. Veľká časť bude teda bezpečne ukrytá a zároveň výlučne neprenosná. Mesto Šaľa už aj žiadalo o Nenávratný finančný príspevok s projektom „Zmena systému zberu odpadov v meste Šaľa – časť Veča prostredníctvom systému polopodzemných kontajnerov.“

Projekt bude rozdelený na dve etapy. Nádoby sa začnú umiestňovať najskôr vo Veči. „Mesto chce v budúcnosti vybudovať polopodzemné kontajnery aj v ostatných častiach mesta. Tie by sa mali budovať postupne v najbližších rokoch,“ skonštatovala hovorkyňa Mesta Šaľa Erika Kollerová. Počíta sa so sedemnástimi stojiskami, ktoré budú vo pokryté 36 polopodzemnými kontajnermi, určenými na komunálny odpad.

Moderné kontajnery čiastočne osadené v zemi by už čoskoro mali pribudnúť v týchto uliciach: Fr. Kráľa 4, Fr. Kráľa 6, Hollého 36, Lúčna 1, Cintorínska 5, Cintorínska 15, Narcisová 8, Narcisová 7,  Narcisová 21, Hollého 18, Slnečná 2,  Hollého 6, Gen. L. Svobodu 13, Slnečná 1, Narcisová 18, Nivy 3, Rímska 3.

Nevyhnutné papierovačky

Podľa vyjadrenia primátora mesta Šaľa Jozefa Belického, budú veľkokapacitné smetné nádoby umiestňované už čoskoro. Projekt na mestskú časť Veča je už aj finančne zabezpečený. „Prebiehajú však ešte administratívne procesy, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby sa začala priama realizácia. Máme však aj nejaké fyzické a organizačné možnosti a kapacity, jednoducho, robíme všetko to, čo vládzeme,“ priblížil Jozef Belický. Podľa najnovších informácií by sa s umiestňovaním polopodzemných kontajnerov vo Veči mohlo začať na jeseň tohto roka.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie