Zlatica Gregorová Správy

V Trnovci nad Váhom vedia ako na to: Ekológia je ich prioritou

Obec v šalianskom okrese nemá núdzu o aktívne vedenie dediny ako i činorodých obyvateľov. Spoločne bojujú proti znečisteniu životného prostredia.

Ilustračný obrázok k článku V Trnovci nad Váhom vedia ako na to: Ekológia je ich prioritou
Zdroj: TASR

Obec si chránia už viac ako pätnásť rokov. Využívajú pri tom, čo sa dá. Podľa slov referentky pre verejnú zeleň a odpadové hospodárstvo z OcÚ v Trnovci nad Váhom Gabriely Melegovej „už pred pätnástimi rokmi obec Trnovec nad Váhom začala s ekologickými opatreniami, ktoré by zabezpečili čo najlepšie životné podmienky v nej." Ako nám referentka ďalej prezradila, v obci k ekológii motivujú už aj malé deti. “Robíme osvetu v materských školách i základných školách, aby deti už odmalička získali vzťah k ochrane životného prostredia a ďalej v tom pokračovali. Okrem toho v školách majú svoje záhradky, o ktoré sa starajú.“

Verejné aj domáce kompostéry

Obec má k dispozícii verejné kompostovisko, do ktorého môžu obyvatelia vyvážať všetok biologický odpad. Okrem toho, že občania mohli roky privážať bio odpad do verejného kompostéra, aktuálne majú možnosť, zadovážiť si kompostér priamo do svojich domácností. „Občania môžu naďalej využívať aj verejné kompostovisko. Obyvatelia našej obce však prejavili záujem, spracovávať bioodpad aj doma. Preto sme im dali možnosť získať nádoby a prednáškami objasniť všetko dôležité o kompostovaní,“ dodáva referentka. Nádoby občania dostanú čo nevidieť a už v pondelok 29. mája 2017 budú môcť absolvovať prvú prednášku k tejto aktivite.

Obci záleží na ekológii

Starosta Trnovca nad Váhom, Július Rábek nám o tejto aktivite povedal: “Počas jedného školenia o ekológii, naša obec bola vyžrebovaná a získali sme 50% zľavu na kompostéry. Už v minulom roku obyvatelia aktívne triedili odpad, plasty a sklo do nádob na to určených a zapáčila sa i aj táto možnosť využitia bioodpadu.“

Nádoby na domáce kompostovanie obyvatelia dostanú zadarmo na isté obdobie od obce. Najprv uskutočnia vstupné merania a po roku už budú vedieť, do akej miery je domáce kompostovanie efektívne, či s do komunálneho odpadu nedostane aj ten bio. Ako dodáva starosta obce: „Našej obci veľmi záleží na minimalizovaní komunálneho odpadu, otázka udržiavania čo najčistejšieho životného prostredia je pre nás prioritou.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie