V šalianskom Dusle majú obavy: Chýbajú mladí zamestnanci

Duslo, a.s., Šaľa sa obáva nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v nasledujúcich rokoch. Aktuálne zamestnávajú 2098 pracovníkov.

Zlatica Gregorová
Ilustračný obrázok k článku V šalianskom Dusle majú obavy: Chýbajú mladí zamestnanci
Foto: Zlatica Gregorová

Vekový priemer je vyšší ako 46 rokov a každoročne narastá. „O desať rokov nám viac ako polovica zamestnancov odíde do dôchodku. Na prevádzkach máme zamestnancov, ktorí demograficky patrili k silným ročníkom a nemáme ich kým nahrádzať,“ povedala personálna riaditeľka Dusla Silvia Karásiková. 

Ľudia z regiónu

Spoločnosť zamestnáva predovšetkým ľudí z regiónu, väčšina zamestnancov dochádza do fabriky z okruhu 30 kilometrov. Firma nezamestnáva ľudí zo zahraničia a ani v budúcnosti neplánuje pristúpiť k zamestnávaniu zahraničných pracovníkov. „Ide najmä o jazykovú bariéru, ktorá medzi našimi zamestnancami nemôže byť. Predsa len sme chemická fabrika, kde musia byť tie pokyny jasné a musia im rozumieť všetci zamestnanci,“ skonštatovala Karásiková. Podľa jej slov je potrebné presvedčiť mladých ľudí, že chémia je zaujímavá a motivovať žiakov, aby študovali na odborných stredných školách. 

Firma od roku 2014 spolupracuje so strednou odbornou školou. „Momentálne sa pre nás učia dve triedy v prvom a dve triedy v druhom ročníku. Každoročne ešte okrem nich mávame zhruba 20 študentov na odbornej praxi, no len necelá štvrtina z nich má záujem o prácu v oblasti, ktorú vyštudovali,“ zhodnotila Karásiková. 

Podnik s vlastnou klinikou

Zvýšiť záujem najmä mladých ľudí o prácu vo fabrike sa usiluje Duslo sociálnym programom. V roku 2015 firma zakúpila vlastný bytový dom s 23 bytmi. „Je to pilotný projekt, byty prenajímame našim zamestnancom približne na dva roky, kým si nevyriešia vlastné bývanie,“ povedala personálna riaditeľka. Duslo je zároveň jediným zamestnávateľom na Slovensku, ktorý prevádzkuje vlastnú polikliniku. Jediné poliklinické zariadenie v regióne s 15 špeciali­zovanými ambulanciami slúži nielen pre zamestnancov, ale aj ľudí z mesta a okolia. „Z hľadiska financií je to pre nás stratová záležitosť, pretože poisťovne nám nepreplácajú všetky výkony. Napriek tomu máme záujem polikliniku naďalej prevádzkovať, je to benefit pre našich zamestnancov a zároveň to chápeme aj ako našu spoločenskú zodpovednosť,“ tvrdí Karásiková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame