Zlatica Gregorová Samospráva

V Šali vyhodnotili dotazníky: K doprave sa vyjadrilo iba 73 občanov

V radnici sa už dávnejšie uzhodli na tom, že je potrebné zaktualizovať strategický dokument mesta. Ten zohľadňuje potreby chodcov aj vodičov.

Ilustračný obrázok k článku V Šali vyhodnotili dotazníky: K doprave sa vyjadrilo iba 73 občanov
8
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Preto šalianski poslanci schválili v roku 2017 vypracovanie nového dokumentu – Dopravného generelu. Súčasnosť sa oproti minulým rokom značne líši, mesto sa ešte viac zautomobilizovalo a hustota premávky je vysoká pri malom množstve parkovacích miest. Aj preto do neho zapracujú všetky aktuálne potreby, ktoré zľahčia dopravnú situáciu.

Denne 27-tisíc áut

Vlani prebehlo v meste sčítanie dopravy. To bolo súčasťou zberu podkladov do dokumentu. Podľa výsledkov, Šaľou denne prechádza približne 27 000 áut. To sa podľa dopravného inžiniera Tibora Schlossera, ktorý má Dopravný generel v Šali pod palcom, rovná intenzite dopravy za Žilinou pri Strečne v smere na Martin.

Teda je potvrdená nutnosť výstavby obchvatu mesta.

Dotazníky

Ďalšou súčasťou pri zbere podkladov bolo aj vypĺňanie dotazníkov. Tie mesto v tlačovej podobe umiestnilo aj do verejných inštitúcií. Občania sa mohli do anketového dopravno-sociologického prieskumu zapojiť tak, že vyplnili otázky a zaslali ich spätne mestu na vyhodnotenie.

V nich mohli uviesť, koľko áut využívajú, či chodia viac peši alebo sa vozia dopravnými prostriedkami a pod. Dotazníky nedávno v šalianskej radnici vyhodnotili. Z názorov občanov sa mesto mohlo dozvedieť, aké sú ich potreby a tie, podľa možností zahrnúť do nového dokumentu.

O vyhodnotení dotazníkov nás informovala Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa: „Podarilo sa nám vyzbierať len 73 dotazníkov, pričom tento prieskum prebiehal už od mája. Samozrejme dotazníky vyplnili aj niektorí zamestnanci mesta, vedenie mesta i samotní poslanci a ich rodiny.  Zvyšok sú dotazníky od obyvateľov.“

Pri počte obyvateľov približne 22 000 je 73 vyplnených dotazníkov kvapka v mori. Avšak i tie budú zahrnuté do podkladov.

Sklamali

Ako uvádza hovorkyňa Mesta Šaľa, „vďaka tomuto prieskumu môžeme zvýšiť kvalitu života v meste a práve obyvatelia mohli pomocou dotazníkov vyjadriť svoje potreby. Mrzí nás preto, že sme dostali na Šaľu dosť málo dotazníkov. Vyplnené dotazníky už boli odovzdané na vyhodnotenie a momentálne čakáme na výsledok.“

Vo fotogalérii si pozrite zábery z rokovania o doprave v Šali.

Foto: ilustračné

V Šali rokovali o doprave: Občania môžu vyplniť dotazník, FOTO
8
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie