Zlatica Gregorová Správy

V obci kujú veľké plány: Roztočia konečne vrtule veterných turbín?

Pred rokmi skúšali šťastie a teraz to majú v pláne zase. V katastrálnom území dediny by mala vyrásť špeciálna elektráreň.

Ilustračný obrázok k článku V obci kujú veľké plány: Roztočia konečne vrtule veterných turbín?
Zdroj: TASR

Ak by to vedeniu obce vyšlo, boli by ďalšou obcou na Slovensku po Cerovej, Ostrom vrchu a Skalitom, kde by stáli elektrické turbíny.

Veterný park

Medzi vedením Žihárca – starostom Alajosom Baranyayom a bratislavskou spoločnosťou už prišlo k vzájomnej dohode a podpisu partnerskej zmluvy. Tá je zverejnená na obecnom webe a uvádza sa v nej, že spoločnosť má záujem zrealizovať výstavbu a následne zaistiť prevádzku sústavy veterných elektrární–veterný park.

Dvadsať turbín

K podobnému projektu už bola vypracovaná štúdia. Starosta Žihárca Alajos Baranyay nám povedal, že vláda, približne pred desiatimi rokmi projekt neschválila. Verí, že tentoraz im šťastie bude priať. Veterný park by mal, podľa slov starostu, pozostávať z 20 turbín. Pätnásť má stáť v Žihárci a ďalších päť zase v bývalom žiháreckom chotári.

Turbíny by mali byť vysoké 100 m.

Dĺžka vrtúľ má mať podľa plánu rozpätie 50 m.

Po vybudovaní parku a jeho uvedení do prevádzky by v areáli malo vyrásť náučno-informačné centrum. Životnosť celého parku, by podľa Alajosa Baranyaya mala byť 25 rokov od jeho odovzdania.

Kompenzácia

„Obec by veterný park nemal stáť nič. Dohodli sme sa však na finančnej kompenzácii. Prevádzkovateľ nám uhradí ročne 850 eur / 1 MW výkonu,“ potvrdil starosta. Popritom sa zmluvne obe strany dohodli na jednorazovej kompenzácii vo výške 3500 eur za každé miesto, kde bude stáť veterná elektráreň.

Ako nám povedal starosta Žihárca, to, kedy začnú stavať ešte nie je zrejmé. V tejto dobe prebieha výkup pozemkov kvôli výstavbe turbín. Čakajú však na stanovisko, aby sa s plánmi mohli pohnúť ďalej.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Dnes24 a Facebooku a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií z celého Slovenska.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie