Zlatica Gregorová Kultúra

V Močenku na tradície nezabúdajú: Slobodným dievčatám postavia symbol lásky

K obľúbeným sviatkom, ktoré si i dnes zaslúžia pozornosť, sú májové oslavy. Konajú sa vtedy, keď už je príroda v plnom kvete.

Ilustračný obrázok k článku V Močenku na tradície nezabúdajú: Slobodným dievčatám postavia symbol lásky
76
Galéria

Našťastie i dnes tento sviatok pretrval. I keď sa uplatňuje najmä na dedinách, ani mestá nezaostávajú za milou tradíciou. V posledný aprílový deň sa skupina mladých chlapcov dohodne, ktorým slobodným dievčatám pred domom z noci do rána „vyrastie májka.“

Na 1. mája

Väčšinou to bol listnatý strom, ktorému zostala malá korunka. Na konáre sa priväzovali farebné stužky a na jeho konci ešte, podľa správnosti, mala byť priviazaná fľaška páleného. To je odmena pre najšikovnejšieho staviteľa, ktorý si pre ňu vyliezie na strom.

V prvý májový deň dievčence vyzerali z okna, či aj im náhodou nepribudol čarovný máj. Tie, ktoré ho mali pred domom sa tešili, ostatné verili, že sa na ne o rok nezabudne. Tento zvyk si pripomenú aj v Močenku.

Predstavitelia obce usporiadajú Stavanie mája. Spoločenská udalosť sa bude konať 30. apríla 2019 o 17.00 hod. v areáli obecného úradu v Močenku.

Hudobní hostia

Na návštevníkov budú čakať vystúpenia žiakov z miestnej materskej aj základnej umeleckej školy ako aj členovia Folklórneho súboru Močenčanka. Predstavia sa aj hudobníci z DH Močenská kapela i MSS Močenskí speváci. Na ľudovú nôtu zatancujú a zaspievajú folkloristi zo Sečkára a Speváckeho súboru Zúgovanka.

Zábermi vo fotogalérii si môžete pripomenúť Stavanie mája v roku 2018 vo večianskom Pribinovom parku.

Foto: ilustračné

FOTO, Vo Veči postavili máj: Pomáhali deti i miestni hasiči
76
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie