Zlatica Gregorová Samospráva

Útulok a nocľaháreň pre ľudí bez domova pokračujú: Získali finančnú injekciu

Ešte vlani ich budúcnosť bola neistá. Organizácia sociálnej starostlivosti však bude služby naďalej poskytovať.

Ilustračný obrázok k článku Útulok a nocľaháreň pre ľudí bez domova pokračujú: Získali finančnú injekciu
Foto: Zlatica Gregorová

Ľudia, ktorí sa ocitnú v núdzi a prechodne nemajú domov, nezostanú na ulici. Nocľaháreň aj útulok v našom meste im aj naďalej poskytnú strechu nad hlavou.

Opatera aj podmienky

Aby sa v útulku či nocľahárni cítili bezpečne a mali, čo potrebujú, starajú sa o nich pracovníci zariadenia s vedúcim Petrom Gombošom. Ľuďom v núdzi poskytnú ubytovanie na potrebný čas, stravu aj sociálne poradenstvo. Patrí k tomu aj možnosť vykonávania osobnej hygieny. Obrovský pozor si klienti musia dať na alkohol, pretože ten je v zariadení neprípustný.

Dotácia

Na to, aby svoju činnosť v zariadení mohli pracovníci vykonávať v plnej miere, musia mať vytvorené vhodné podmienky. A na to sú potrebné hlavne financie. Na základe žiadosti, adresovanej Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, útulok aj nocľaháreň „získali finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach krízovej intervencie podľa zákona na rozpočtový rok 2020,“ uvádza sa v dokumente.

Podľa zverejnených informácií ministerstva je účelom poskytnutia financií zabezpečenie dostupnosti sociálnej služby pre jej prijímateľov, v zariadeniach na to určených. Spolu tak šalianskemu útulku aj nocľahárni prispeli sumou 42 480 eur.

Aj svojpomocne

Vedúci spolu s kolegami, ako aj klienti zariadenia, však napriek tomu nečakajú iba na pomoc. Sami aktívne prispievajú k zlepšeniu svojho prostredia. Za krátky čas stihli zatepliť vchodové dvere, zrekonštruovali si kuchynku, regále do šatníka a pod. Okrem toho pomáhajú brigádovaním v meste – maľovaním parkovacích čiar, zbieraním odpadkov či osádzaním zábradlí.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie