Zlatica Gregorová Rôzne

Unikát s olympijským bazénom: Brány plavárne sa otvorili pred viac ako 30 rokmi

Krytá plaváreň v Šali patrila dlhé roky medzi vyhľadávané vodné stánky. Jej bazén navštevovali plavci z celého Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Unikát s olympijským bazénom: Brány plavárne sa otvorili pred viac ako 30 rokmi
19
Galéria

Kúpanie si v letných mesiacoch mohli Šaľania užívať v areáli kúpaliska a neskôr aj celoročne, v plavárni. Príležitosti na vodný relax je však po rokoch čoraz menej. Po kúpalisku zostali iba zničené ruiny a vodný stánok je dočasne odstavený.

Technické problémy

Šalianska plaváreň je pojmom, ktorý rezonuje na verejnosti najmä v týchto dňoch. Tiež patrí k objektom, ktoré boli vybudované pred desiatkami rokov a tak postupne potrebuje akútne opravy. Vlani dal tento vodný stánok o sebe vedieť v podobe technických problémov so strešným lanom.

Olympijské parametre

Takmer okamžite sa začali rokovania a hľadanie riešenia, ktoré by viedli k čo najlepšej a najmä bezbolestnej náprave.

Krytá plaváreň totiž bola postavená v osemdesiatych rokoch a svojim vybavením sa vyprofilovala na vyhľadávané športoviská.

Objekt pochádza z roku 1985, pričom skolaudovaný bol v roku 1989.

Neďaleko šalianskeho chemického podniku vtedy vyrástlo športovisko, ktoré bolo jedinečné svojho druhu. Vďaka nápadu prevádzkového riaditeľa vybudovať v Šali krytý 50-metrový bazén, možno povedať, že spĺňa olympijské parametre.

Ako uvádza historický zápis v Kronike Mesta Šaľa: “Pred š.p. Duslom je už v prevádzke krytá plaváreň, ktorá bude slúžiť širokej verejnosti. Vo vzhľadnej kruhovej budove sú dva bazény: plavecký s rozmermi 50 × 21 metrov a výukový s rozmermi 16 × 8 metrov.“

Do večera

Podľa zápisov zo šalianskej kroniky je zrejmé, že plaváreň bola, po otvorení verejnosti, prístupná denne od 6.00 do 7.00 hod. a od 12.30 do 21.30 hod.,v nedeľu od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod.

Svojim vybavením sa šalianska plaváreň vyprofilovala na vyhľadávané športoviská. Postupne sa jej interiér začal modernizovať až do marca 2019. Potom bola budova z technických príčin zatvorená. V súčasnosti mesto získalo od vlády SR prísľub v podobe finančnej dotácie vo výške 1 075 000 eur, ktoré využije na opravy. Prevádzka plavárne by tak po rekonštrukcii mala byť znovu obnovená.

Máte historické fotografie šalianskej plavárne? Pochváľte sa nimi ostatným čitateľom a zašlite nám ich na: sala@global24.sk.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii si pozrite zábery z nedávnej návštevy ministra financií SR Ladislava Kamenického v šalianskej plavárni.

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku.

Minister Kamenický s tajomníkom Göncim v Šali: Návšteva kvôli plavárni
19
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie