Zlatica Gregorová Kultúra

Týždeň slobody v Šali: Študenti si vypočuli historika Patrika Dubovského, FOTO

Historik a archivár, priamy účastník Sviečkovej manifestácie a Nežnej revolúcie zavítal do mestského úradu. Ponúkol pohľad do novembrových udalostí.

Ilustračný obrázok k článku Týždeň slobody v Šali: Študenti si vypočuli historika Patrika Dubovského, FOTO
8
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Člen Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Miroslav Demín zorganizoval s Ústavom pamäti národa Interaktívnu prednášku na tému Nežná revolúcia a neslobodné obdobie pred ňou.

Historik a archivár Patrik Dubovský ponúkol študentom aj verejnosti pohľad na november 1989 aj ďalšie súvislosti. V kongresovej sále sa 13. novembra 2019 dozvedela mladšia generácia, za čo bojovali študenti.

Prezentácia

Prítomní si pozreli prezentáciu s obrázkami, ako to vyzeralo počas Nežnej revolúcie. Patrik Dubovský prednášku začal udalosťami, ktoré „ukázali ako časť obyvateľstva, ktorá nebola spokojná s komunistickým režimom a teraz musím povedať, ktorý bol naozaj diktátorský, totalitný, chcel ovládnuť spoločnosť, aj za cenu násilia a prenasledovania svojich oponentov, že v 80. rokoch sa odohrali významné udalosti, ktoré dokazovali, že veľká časť obyvateľstva-najmä tajná cirkev, disidenti, učitelia, robotníci, herci a umelci nesúhlasili s týmto režimom a podnikali rôzne akcie.“

Patrik Dubovský priblížil účastníkom prednášky detaily aj z predrevolučného obdobia. Dozvedeli sa o spisovaní petícií, Palachovom týždni, zároveň sa stredoškoláci dozvedeli aj to, kedy a prečo sa 17. november oslavuje ako Deň študentstva.

„16. novembra sme si chceli jeho 50. výročie zloženia pripomenúť a uctiť pochodmi, vyjadriť svoj názor. My sme sa stretli v Bratislave, išli sme do prezidentského paláca, po ceste sme skandovali rôzne heslá. Žiadna polícia nás nerozohnala, nechali nás prejsť,“ priblížil historik.

Pochod v Prahe

Podľa Patrika Dubovského bolo dôležité si pripomenúť Pochod študentov v Prahe a zákrok policajtov voči nim. Prítomní účastníci prednášky sa tak dozvedeli detailné informácie o novembrových udalostiach našej krajiny. Fotografie z pražských novembrových udalostí uvidíte vo výstave Igora Boháča od 15. novembra 2019 v Galérii Focesa Šaľa.

Vo fotogalérii uvidíte zábery z prednášky Patrika Dubovského.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Týždeň slobody v Šali: Študenti si vypočuli Patrika Dubovského, FOTO
8
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie