Rôzne

Tip na výlet: V Močenku objavíte zaujímavé pamiatky, možno ste o nich netušili

V obciach i mestách po celom Slovensku máme množstvo pamätných miest. V tejto obci ich nájdete hneď niekoľko.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: V Močenku objavíte zaujímavé pamiatky, možno ste o nich netušili
Zdroj: TASR

V šalianskom okrese nájdeme veľa zaujímavého. Močenok je obec, kde pôsobia viaceré spolky, združenia i súbory. Ak sem zavítate, istotne si nenechajte ujsť viacero kultúrnych pamiatok, ktoré inde nenájdete. Každá z nich má svoje osobité čaro a dýcha históriou.

Zaujímavý organ

Patrí k nim Farský kostol sv. Klimenta, pápeža a mučeníka v Močenku zo 14. storočia, baroková kaplnka sv. Kríža z roku 1729, Kalvária, či biskupský kaštieľ.

Podľa informácií na webovej stránke Farnosti v Močenku, Farský kostol sv. Klimenta prešiel viacerými prestavbami. V pôsobivom interiéri kostola je umiestnených päť zvonov a pokochať sa môžete i maľbami od nemeckého, českého i maďarského maliara. Dodnes tu počuť šestnásťregistrový organ z roku 1792, ktorý sprevádza na bohoslužbách. Pred kostolom nájdete zaujímavú malú jaskyňu, ďalšie pamätné miesto.

V obciach a mestách býva zvykom postaviť na pamiatku umučenia Ježiša Krista Kalváriu. V Močenku ju tiež majú. Je obľúbeným výletným miestom na malom kopčeku, pochádza z roku 1852 a podľa portálu obce Močenok sú v nej novšie maľby od Jána Stacha.

Nádherný kaštieľ

Ďalšou významnou historickou pamiatkou je biskupský kaštieľ. Podľa informácií na portáli obce: „V Močenku bol už v dávnych časoch honosný kaštieľ, ktorý – vzhľadom na jeho účel – označovali ako kniežací. Obec sa nachádzala pri starej hradskej ceste z Viedne do Pešti, a preto sa tu údajne často zastavovali a oddychovali kniežatá, ba dokonca i panovníci. Vlastníkom kaštieľa však bolo biskupstvo. O existencii prvého kaštieľa sa zachovalo viacero písomných dôkazov."

Stačí dohoda

Napríklad v listine, ktorú podpísal biskup Ján Gustíni, sa píše: „Dané v našom biskupskom kaštieli v Močenku 26. decembra, roku Pána 1767." Kaštieľ mal 24 izieb a zrejme išlo naozaj o veľmi prepychovú stavbu, pretože v ústnom podaní Močenčanov sa traduje, že aj válovy v maštaliach boli z mramoru. V súčasnosti nie je prístupný verejnosti, keďže tu sídli Detský domov a Domov sociálnych služieb. Avšak pozrieť si môžete jeho exteriér a zaujímavé okolie kaštieľa – park s jazierkom a fontánou.

„Najväčšiu návštevnosť týchto pamiatok zaznamenávame v letných mesiacoch. Prichádzajú tu turisti, cyklisti a mnohí iní. K obľúbeným výletným miestam patrí lokalita Síky, kde sa dá zájsť na bicykli, či pešo. Konajú sa tu rôzne miestne podujatia. Všetky sakrálne pamiatky sú verejnosti sprístupnené po predchádzajúcej telefonickej alebo osobnej dohode na Farskom alebo Obecnom úrade,“ informovali nás v miestnej farnosti.

Zdroj: obec Močenok, Farský úrad Močenok

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie