Zlatica Gregorová Kultúra

Spomienka na revolučné udalosti ´89 v Šali: Prednášky, divadlo aj Retro Happening

Už pár dní si v našom meste pripomíname historickú udalosť - 30. Výročie Nežnej revolúcie. Aj Šaľania majú možnosť navštíviť niektoré z tematických podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Spomienka na revolučné udalosti ´89 v Šali: Prednášky, divadlo aj Retro Happening
23
Galéria

Týždeň slobody v Šali sa začal 11. novembra a skončí sa 17. novembra 2019. Program zostavil a hostí pozval člen Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Miroslav Demín, ktorý nášmu portálu povedal o najbližších akciách.

Pre študentov

Miroslav Demín zorganizoval s Ústavom pamäti národa podujatie, ktoré sa konalo v stredu 13. novembra 2019. Bola to Interaktívna prednáška na tému Nežná revolúcia a neslobodné obdobie pred ňou s Patrikom Dubovským.

Peter Tatár

13. novembra 2019 sa bude konať i ďalšia akcia. „Do bábkovej sály Domu kultúry Šaľa o 18.00 hod. príde jeden zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu a jeden z najdôležitejších ľudí revolúcie Peter Tatár. To by som chcel aj ľuďom, že ak majú chuť na zaujímavú diskusiu, môžu prísť a pýtať sa. Podujatie je bezplatné,“ priblížil Miroslav Demín.

Vo štvrtok 14. novembra 2019 sa bude konať Vernisáž Igora Boháča v galérii Focesa. Autor predstaví svoje fotografie v zbierke Novembrová Praha 1989 o 16.00 hod. „Fotograf, ktorý v roku 1989 nafotil atmosféru a udalosti v Prahe a do 10. decembra 2019 ju bude prezentovať a verejnosť si ju môže prísť pozrieť. Taktiež aj študenti sa môžu prísť pozrieť bezplatne,“ uviedol organizátor.

Divadlo aj pochod

V piatok 15. novembra 2019 o 17.00 hod. to bude premiéra divadla ASI s hrou Eli, Eli, … lama sabachtaniV sobotu 16. novembra 2019 bude pre verejnosť divadelný Retro Happening pred mestským úradom spojený so Sviečkovým pochodom. Takže, stretneme sa pred úradom o 17.00 hod., Navodíme atmosféru ´89 roku, toho mítingu a divadelníci budú simulovať tento rok. Skúsime premietnuť kúsok dobového videa zo Šale, ktorý sa dochoval a potom so sviečkami budeme pochodovať k domu kultúry k Pamätníku obetiam komunizmu, kde chceme pietnym spôsobom vzdať hold obetiam komunizmu. A tým vlastne ukončíme program," doplnil Miroslav Demín.

Milovníci filmu sa počas Týždňa slobody môžu tešiť na úspešné snímky ako Dubček (2018), Jan Palach (2018) či novinku Amnestie (2019) i satiru Prípad Barnabáš Kos (1964).

Vo fotogalérii uvidíte zábery z kladenia vencov na Deň veteránov v Šali.

Foto: ilustračné

Šaľania sa zišli pri Pamätníku obetiam vojen: Deň veteránov, FOTO
23
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie