Zlatica Gregorová Kultúra

Šaliansky archív s novou výstavou: Odhaľte aj vy najväčšie klenoty regiónu, FOTO

V našom meste sa začiatkom septembra 2019 konala medzinárodná konferencia. Zúčastnili sa jej odborníci zo Slovenska a Maďarska.

Ilustračný obrázok k článku Šaliansky archív s novou výstavou: Odhaľte aj vy najväčšie klenoty regiónu, FOTO
26
Galéria

Po odborných prednáškach o dokumentoch zo slovensko-maďarských dejín nasledovalo otvorenie rovnomennej výstavy. V priestoroch Štátneho archívu v Nitre pracoviska Archív Šaľa si ju môže pozrieť aj verejnosť.

Zažité predstavy

Organizátori ju usporiadali v rámci dní Európskeho kultúrneho dedičstva 2019. Ako o nej uviedli pracovníci, „pod pojmom archív si každý predstavuje miesto, kde sa uchovávajú dôležité dokumenty. Takáto predstava súvisí s tým, že už od čias spísomňovania právnych aktov sa vytvorené dokumenty uchovávali pre praktické účely.“

Vystavené dokumenty pochádzajú z rôznych období od rokov od stredoveku. Návštevník si môže pozrieť aj najvýznamnejšie výsadné listiny, ktoré boli udelené mestečkám a obciam. Ďalej sú k dispozícii „rôzne typy dokumentov s najdôležitejšími informáciami pre občanov.“

Súčasťou výstavy sú aj najzaujímavejšie archívne dokumenty zo šalianskej inštitúcie a zblízka vidieť možno aj listiny, ktoré poukazujú na prelomové historické udalosti v šalianskom regióne.

Zaujímavé mapy

Preštudovať si môžete aj mapy z 19. storočia, ktoré približujú vodné siete v našom regióne i výber z dobovej tlače. V ňom uvidíte ukážky z novín aj podnikových časopisov zo Šale a okolia.

Výstavu si môžete pozrieť do 30. júna 2020.

Šaliansky archív s novou výstavou: Odhaľte aj vy najväčšie klenoty regiónu, FOTO
26
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie