Zlatica Gregorová Kultúra

Šaliansky archív prichádza s výstavou k roku 1918: Novinkou je inštalácia v školách, FOTO

Do historickej budovy nezájdu len starší milovníci dávnych čias. Chodia sem aj mladí ľudia, zvedaví na to, ako ich mesto vyzeralo.

Ilustračný obrázok k článku Šaliansky archív prichádza s výstavou k roku 1918: Novinkou je inštalácia v školách, FOTO
Foto: Zlatica Gregorová

V júni, počas Dňa otvorených dverí si návštevníci mohli pozrieť priestory archívu dôkladnejšie a opýtať sa pracovníkov na to, čo ich zaujímalo. Nedávno sa tam konala Medzinárodná konferencia Vplyv udalostí z roku 1918 na vývoj regiónu.

Osmičkový rok

Momentálne tam môžete vidieť výstavu, ktorá sa opäť viaže k roku 1918 a spomínanej téme. Sprístupnené sú písomné dokumenty o udalostiach z tohto obdobia, viacero fotografií, ktoré sú späté so Šaľou aj okolitými dedinami, ako napr. Žihárcom či Diakovcami. Riaditeľka šalianskeho archívu Veronika Nováková nám opäť pripomenula, že tento rok je osmičkový a tak september a nasledujúce mesiace venujú roku 1918.

K vzniku republiky

Riaditeľka Veronika Nováková nášmu portálu prezradila, prečo si vybrali práve tému 1918 roku. „Výstavu sme otvorili k stému výročiu vzniku Československej republiky, preto sme nedali vyslovene, že je to vznik republiky, pretože toto územie bolo k republike pripojené v roku 1919. Chceli sme ozrejmiť situácie, za akých okolností sa pripájalo toto územie, že to nebolo také jednoznačné, že kým tie demarkačné čiary alebo mierové zmluvy neboli podpísané, dovtedy to mnohí chápali ako jednorazovú akciu a čakali na to, ako sa vyvinie situácia. Čiže samotný vznik republiky je mimoriadne zložitým procesom, nie všetci z toho boli nadšení, keďže tu bolo prevažne maďarské obyvateľstvo,“ uviedla riaditeľka Veronika Nováková.

Výstava pozostáva z dokumentov Štátneho archívu v Nitre – pracovisko Archív Šaľa a kópie z bratislavského a nitrianskeho archívu. „Máme súpisy dokumentov zo Župného úradu z Bratislavy, originály o príchode novej vlády. Pozvánky na privítanie novej vlády máme priamo z našich fondov,“ uviedla Veronika Nováková.

Pochopiť súvislosti

Exponáty na výstavu zbierali pracovníci archívu tentoraz ľahšie, mali veľký výber, keďže archívy vytvárali súpisy dokumentov k osmičkovému roku. Podľa slov Veroniky Novákovej je podstatné, aby udalosti z týchto rokov spoznali najmä školáci aj obyvatelia nášho regiónu, pochopili zložitý proces vzniku republiky a videli, ako sa ľudia vtedy správali aj ako boli neskôr republike naklonení. „V poslednej časti výstavy sú dokumenty z 10. výročia vzniku republiky, vtedy už Šaľa patrila do veľžupy bratislavskej, čiže priamo boli dokumenty z tohto regiónu uložené v Bratislave,“ pozýva na výstavu riaditeľka Veronika Nováková.

Bannery do škôl

Novinkou je prepožičanie Roll Up bannerov na tri dni do škôl. Pracovníci šalianskeho archívu výstavu v škole priamo nainštalujú aj s originálnym výkladom a neskôr už učitelia žiakov sami oboznámia s historickými udalosťami, viažúcimi sa k výstave. Výstavu sa im podarilo zrealizovať vďaka Mestu Šaľa a Nitrianskemu samosprávnemu kra­ju.

Šaliansky archív prichádza s výstavou k roku 1918: Novinkou je inštalácia v škol
27
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie