Zlatica Gregorová Kultúra

Šaliansky archív oslavuje: Doménou je rok 1968 v kvíze aj dokumentoch, FOTO

Po roku sa opäť naplno otvorili brány šalianskeho archívu dokorán pre všetkých záujemcov. Kto má záujem, môže sa dozvedieť historické zaujímavosti.

Ilustračný obrázok k článku Šaliansky archív oslavuje: Doménou je rok 1968 v kvíze aj dokumentoch, FOTO
Foto: Zlatica Gregorová

Dvojdňové podujatie usporiadalo Ministerstvo vnútra SR Štátny archív Nitra – pracovisko Šaľa. Tohtoročná téma sa viaže na rok 1968. K tomuto obdobiu pracovníci šalianskeho archívu pripravili aj súťažný kvíz a viacero ďalších prekvapení. Opäť si budete môcť aj vlastnoručne čosi zhotoviť.

Deň otvorených dverí oslavujú archivári vo svete od roku 1949. Na Slovensku bol prvou lastovičkou, ktorá prišla s podujatiami pre verejnosť, práve Archív Šaľa. Už v roku 1998 zorganizovali Dni otvorených dverí. Teraz ich môžete využiť 8.- 9. júna 2018.

Originály z Dusla

Toto podujatie robíme radi pre verejnosť. Keď majú možnosť prísť, nielen sa spýtať na niečo, ale pripravili sme pre ľudí aj nejaké prekvapenia, podujatia. Tento rok je osmičkový, čiže máme výstavu z roku 1968, pripomíname august ´68 – príchod vojsk Varšavskej zmluvy. O čom treba povedať je, že mladá generácia o tom takmer nič nevie,“ konštatuje riaditeľka Archívu Šaľa Veronika Nováková. Ako riaditeľka dodala, je šťastím, že v Dusle vychádzali miestne rezolúcie, ktoré boli vydané. Tlač z 21. a 22. 8. 1968 bola zničená, našťastie tieto originálne dokumenty v Šali ostali nepovšimnuté a zachovali sa podnes.

Okrem tejto výstavy si môžete pozrieť aj výstavu Reformácia a nezabudnite si pozrieť aj pivničné priestory. Môžete sa v nich pokochať pohľadom na archeologické artefakty, ktoré pochádzajú z historickej budovy kaštieľa a uvidíte aj maketu – jeho dávnu podobu. Čiže sa tu dozviete o pôvode budovy. Zároveň sa budete môcť popýtať na to, čo vás zaujíma ohľadom genealógie, čiže aj o tom, ak by ste mohli získať informácie o vašich predkoch, prípadne, ako zvládnete vytvoriť rodostrom vašej rodiny.

Odborné prednášky

Ako nám ešte prezradila Veronika Nováková, nebude núdza ani o odborné prednášky. „Dnes budeme prezentovať prvý pôdorys mesta z roku 1667, prvýkrát to návštevníci uvidia aj s komentárom. Keďže 9. jún je Medzinárodným dňom archívov, i v sobotu sú pripravené prednášky v slovenčine aj maďarskom jazyku,“ priblížila riaditeľka. Medzi piatkovými návštevníkmi boli aj žiaci zo ZŠ J. Murgaša v Šali. Na otázku, ako sa im v archíve páči, povedali: „Asi najviac, čo sa nám páčilo, bola tá výstava z roku 1968, ale aj písanie perom a zapečatenie,“ prezradil Simon zo ZŠ J. Murgaša. Ostatných jeho spolužiakov tiež potešilo najmä vytváranie pečatí a písanie brkom.

Odmenou bude kalendár

Počas oboch dní sa návštevníci môžu zapojiť do Kvízu. Otázky sú späté s rokom 1968. Po zhliadnutí výstavy ho môžu študenti vyplniť. Denne vyžrebujú výhercov zaujímavého kalendára, ktorý venovalo Ministerstvo vnútra SR. Na nádvorí si každý bude môcť poskladať puzzle z kópií historických dokumentov na čas. Tí najlepší opäť získajú reprezentačný kalendár.

Šaliansky archív oslavuje: Doménou je rok 1968 v kvíze aj dokumentoch, FOTO
51
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie