Zlatica Gregorová Iné športy

Šalianski voltižéri získali medaily: Sezóna patrí k ich najvydarenejším, FOTO

Naši cvičenci sa opäť predviedli. Svoje sily si zmerali vo Svetovom pohári CVI vo Frenštát pod Radhoštěm.

Ilustračný obrázok k článku Šalianski voltižéri získali medaily: Sezóna patrí k ich najvydarenejším, FOTO
7
Zdroj: Petr Videnka

Koncom júna 2019 sa šalianska voltížna ekipa vybrala zabojovať o čo najlepšie umiestnenie do českého mesta. Okrem našich sa podujatia zúčastnili aj ich kolegovia, pochádzajúci z 11 štátov so 40 koňmi. Atmosféru nám bližšie popísal asistent trénera TJ Slávia SOUP Šaľa Lukáš Luknár: „Z klubu TJ Slávia SOUP Šaľa sa na tento pretek pripravovali 3 jednotlivci – Lea Hakszer, Ramona Strhlíková, Sára Nitonová a jedna juniorská skupina v zložení Sára Nitonová, Ramona Strhlíková, Zsofia Szabóová, Katarína Nagyová, Mia Spisziaková z domáceho klubu a veľká výpomoc z klubu JK Lángov Dvor Ema Dudonová. Výpravu dotvorili dve vlajkové lode Šaľanov – kone Nadir a Frajer.“

Šikovné juniorky

Podujatie sa začalo veterinárnou kontrolou, ktorú oba kone zvládli perfektne. Piatková súťaž patrila povinným zostavám jednotlivcov aj skupín. Podľa Lukáša Luknára sa z nášho tímu vynikajúco darilo Ramone Strhlíkovej a Sáre Nitonovej, štartujúce v kategórii Junior . „Po povinnej zostave figurovali na 9. ,resp. 14. mieste. Oveľa lepšie sa v povinnej zostave darilo Ley Hakszer, štartujúcej na koni Nadir v kategórii Senior 2, ktorá vybojovala priebežné 2.miesto. Skupina odcvičila taktiež výborne a na výsledkovej listine pri našom klube svietila 3.priečka,“ uviedol asistent.

Druhý súťažný deň bol v znamení voľných zostáv. Ramona a Sára čisto zacvičili a tak získali miestenku do nedeľného finále. Skupina si aj napriek malým chybám udržala 3. priečku. I keď Lea svojou voľnou zostavou prekonala všetky svoje súperky, priebežné prvenstvo nezískala.

Skvelé výkony

„V nedeľu si Sára Nitonová vybojovala celkovo 5.miesto so známkou 6,259. Skvelý výkon predviedla aj Ramona Strhlíková, ktorá však doplatila na pád z odskoku, a tak sa umiestnila na celkovom 8. mieste so známkou 6,158. Seniorské želiezko v ohni Lea aj v nedeľu prevalcovala svoje súperky svojou čisto odcvičenou zostavou, no na celkové prvenstvo to nestačilo, keďže zaostala za líderkou zo Švajčiarska (cvičiacej na českom koni) len o 0,009 bodu, keď získala známku 6,755,“ priblížil Lukáš Luknár.

Čudné hodnotenie

Krivdu však pocítili šalianski voltižéri pri hodnotení koní. ,,Nevedno, z akého dôvodu bol český kôň nadhodnotený oproti Nadirovi, niekedy až o jeden celý bod, keďže ich chody boli takmer totožné, ba dokonca Nadir cválal pravidelnejšie, na veľkom kruhu v jednom tempe a cez to všetko dostal oveľa nižšie známky. Práve toto stálo našu pretekárku zlato,“ hovorí Jana Majdlenová a zároveň dodala, že striebro na medzinárodnom preteku je predsa veľkým úspechom a krivdu treba hodiť za hlavu.

Radosť z medailí

Snahu cvičencov k zisku medaily podporil aj kôň Frajer. Ten podľa asistenta Lukáša napriek svojmu nižšiemu vzrastu hrdo cválal pod šalianskymi trojicami a napokon spolu získali bronz. Jana Majdlenová úspech vyjadrila takto: ,,Som úprimne rada, že cvičenci mojej skupiny odcvičili to, čo trénovali celú zimu. Z medailí mám radosť, no najviac ma napĺňajú šťastné tváre mojich cvičencov. Veľká vďaka patrí Vladimíre Lenčéšovej z klubu JK Lángov Dvor, ktorá umožnila svojej cvičenkyni Emke Dudonovej pomôcť šalianskej skupine a svojim výkonom prispieť k zisku medaily.“ Emka totiž štartovala aj v kategórii jednotlivec a  získala 4. miesto na koni Ejfél Pluto.

,,Tento rok máme za sebou vydarenú medzinárodnú sezónu. S mojimi cvičencami sme získali celkovo 4 cenné kovy a taktiež sme si získali srdcia niektorých divákov, a to je to najpodstatnejšie,“ dodala Jana Majdlenová.

Šalianski voltižéri siahli na medaily: Sezóna patrí k ich najvydarenejším, FOTO