Zlatica Gregorová Rôzne

Šalianski útulkáči bojujú o prežitie: Financie majú na posledné tri mesiace

Zariadenie, v ktorom nezištne pomáhajú opusteným chlpáčom, aktuálne zápasí s vážnymi problémami. Na ďalšiu prevádzku potrebujú financie.

Ilustračný obrázok k článku Šalianski útulkáči bojujú o prežitie: Financie majú na posledné tri mesiace
10
Galéria
Zdroj: OZ Zatúlané psíky Šaľa

Pracovníci OZ Zatúlané psíky nehľadia na čas a investujú aj svoje prostriedky na to, aby štvornohí miláčikovia nezostali opustení na ulici. Z nepochopiteľných príčin je stále dosť tých, ktorých treba zachraňovať, pretože sa jedného dňa niekomu živé tvory znepáčili a jednoducho sa o ne prestali starať. Útulkáči tak v čase i nečase zachraňujú, ako sa dá. Teraz však nastal čas, kedy potrebujú pomoc aj oni.

Chýbajú peniaze

Zvieracím klientom hrozí, že sa o ne o pár mesiacov nebude mať kto postarať. „Máme financie na udržanie chodu na posledné 3 mesiace. Posledný štvrťrok nebudú môcť ísť psíky na veterinárne ošetrenie, zamestnanci a brigádnici nedostanú výplaty, nezaplatia sa energie, výdavky a hlavne-prestaneme pomáhať…prepáčia nám všetky tie nemé tváre? Psíkom na ulici v Šali a okolí zostane ťažko", informujú útulkáči na svojej stránke. My sme chceli vedieť viac a opýtali sme sa, ako situácia konkrétne vyzerá.

„V podstate ide o to, že náklady na jedného psíka, ak nie je chorý, sú cca 120 eur. Adopčný poplatok predstavuje 60 eur. Ak je psík chorý, sú nutné operácie a táto suma sa navyšuje. Za seniorov a chorých psíkov ani adopčný poplatok nepýtame, pomáha sa u psov na dožitie aj s veterinou,“ informovali nás z OZ Zatúlané psíky Šaľa.

Drahé vyšetrenia

Tentoraz prijali ešte viac psíkov ako vlani, pričom získali o polovicu menej dotácií, ako by na svoju činnosť potrebovali. Ideálne riešenie vidia v tom, žeby záujemcovia o pomoc prispievali pravidelne i v menšej sume, avšak dlhodobo, nie iba jednorazovo. I to, samozrejme, pomôže, teraz však potrebujú väčšiu finančnú injekciu najmä kvôli výdavkom, ktoré zhltnú veterinárne vyšetrenia.

Menší príjem

„Áno, ide nám o prežitie. Nadväzujeme na aktuálne obdobie, keď väčšina neziskoviek čaká na príjem 2%, ktoré im umožňujú väčšiu polovicu roka (v našom prípade) prežiť bez ujmy, my sme však aktuálne zaznamenali prepad o takmer 50%, oproti minulým rokom, a to sme prijali o 50% viac psíkov, ako v predchádzajúcich rokoch za rovnaké obdobie,“ vysvetľujú nepriaznivú situáciu šalianski útulkáči na sociálnej sieti. Kým k 30. júnu 2018 prijali 156 psíkov, v júli 2019 ich vo svojom zariadení majú už 238. Podľa dostupných informácií, aj podľa 2%, ktoré im dobrí ľudia posielajú zo svojich daní vidia, že príspevky predstavujú iba polovicu zo sumy, akú by akútne potrebovali na starostlivosť o svojich chlpatých klientov.

3000 psíkov

Aktuálne v útulku vyhlásili STOP STAV. Od začiatku júla do 31. augusta 2019 nemôžu prijať ďalších psov. To však neznamená, že útulkáči budú spať na vavrínoch. V tomto čase obvolávajú adoptívne rodiny, aby psíkov umiestnili čo najskôr a venujú sa aj tvorbe web stránky. „Myslíme, že ako organizácia sme za tie roky fungovania nesklamali, aj keď sa nájdu ľudia, ktorí nie sú stotožnení s našimi podmienkami, hlavne čo sa osvojenia týka. Vedieme stredne veľkú prevádzku, ktorú vedú dvaja vedúci a vypomáhajú brigádnici, naši psy v útulku žijú na voľno, s dennou službou 8–10 hodín. Pomáhame maximálne zo všetkých síl, fungujeme 8 rokov a pomohli sme takmer 3000 psíkom, samozrejme vďaka podpore finančnej a materiálnej vďaka ľuďom, ktorí nás podporujú,“ informujú útulkáči.

Prispejte

Bežne sa starajú o 100 psíkov, teraz ich majú 55 a 35 v dočasnej opatere. Jeden deň starostlivosti stojí 1,50 eur. Každé euro však vedia investovať v prospech štvornohých miláčikov. Komu osud psíkov a ani činnosť útulkáčov nie je ľahostajná, ten môže prispieť na ich účet. Adresa banky: UniCredit Bank Slovakia, a.s., pobočka Šaľa, Hlavná 12A, 927 01 Šaľa  IBAN code: SK19111100000­01129276002, SWIFT code: UNCRSKBX.

Pracovníci zariadenia zriadili aj účet, kam môžu prispievať ich českí priaznivci. Fio banka, a.s. pobočka zahraničnej banky, Nám. SNP 21, 811 01 Bratislava číslo účtu: 2400594839/2010, IBAN: SK03833000000­02400594839, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX Do poznámky poprosíme uviesť: TP2019

Foto: ilustračné

Šalianski útulkáči bojujú o prežitie: Pomôcť môže každý z nás, FOTO
10
Galéria
Zdroj: OZ Zatúlané psíky Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie