Peter Sýkora Iné športy

Šalianski plavci úspešní na Svetovom pohári

Hanáková vo svojej priemiére medzi juniorkami skončila druhá.

Pätica plavcov šalianskeho KŠP Tritón: štyria juniori: Michal Fülöp, Ivana Hanáková, Roman Révay, David Starko a seniorka Barbora Pohlová úspešne hosťovala v klube Careta Zvolen vo finále Svetového pohára vo francúzskom Aix en Provence. Posledným tohoročným podujatím série pretekov Svetového pohára v plutvovom plávaní a plávaní pod vodou (Maďarsko, Nemecko, Taliansko, Dubai, Čína, Kolumbia) bolo finále vo Francúzsku. Medzi svetovou plaveckou elitou nechýbali ani zástupcovia slovenských klubov: Žralok Bratislava, Calypso Zvolen, Neptun Bratislava a Careta Zvolen (posilnená o päticu plavcov šalianskeho KŠP Tritón). V minulom roku najlepšia plavkyňa Slovenska v žiackej kategórii Ivana Hanáková (r. 1994) dokázala „zamútiť“ vodu aj medzi juniorkami, keď obsadila v celkovom hodnotení Svetového pohára v konkurencii 311 plavkýň vynikajúce druhé miesto, keď získala 422 bodov. Bola jedinou plavkyňou, ktorá sa dokázala dostať medzi päťku reprezentantiek Ruska. Predstihla ju iba plavkyňa Ural Teamu Anastasia Granovová, ktorá získala 434 bodov. Výborne si viedli vo finále aj šalianski juniorskí plavci. Slovenský reprezentant Michal Fülöp (r. 1995 – štartoval aj na tohoročných MS v španielskej Malorce) v celkovom hodnotení Svetového pohára obsadil pekné 13. miesto, keď z troch Svetových pohárov získal 262 bodov. Dobre si počínal aj ďalší šaliansky junior Roman Révay (r. 1994), ktorý získal celkovo 220 bodov a skončil na 23. mieste. Najmladší šaliansky reprezentant David Starko (r. 1996) skončil so ziskom 116 bodov na 63. mieste z pomedzi 341 hodnotených plavcov. Jediná seniorská reprezentantka šalianskeho plaveckého klubu na svetovom finále Barbora Pohlová (r. 1992) napodobnila mladších kolegov a napriek tomu, že štartovala iba na dvoch svetových kolách nazbierala v nich 194 bodov, čo ju vynieslo v konkurencii 249 plavkýň, ktoré v Svetovom pohári hodnotili na výborné 26. miesto. Prvenstvo v piatom ročníku Svetového pohára si suverénnym spôsobom v konkurencii 157 hodnotených klubov vybojoval Ural Team (Rusko), ktorý získal 5. 551 bodov, pred Police Club Káhira (Egypt) – 4. 570 bodov a tretia priečka opäť putovala do Ruska, keď ju získal za 3. 161 bodov Team 47 – Peterburg. Vynikajúci úspech v súťaži plaveckých klubov dosiahli aj pretekári **KVS Careta Zvolen, **ktorí skončili v celkovom hodnotení klubov so ziskom 2. 463 bodov na vynikajúcom 8. mieste (poznámka: skoro polovicu bodov – 1. 205 vyplávali šalianski plavci, ktorí v Carete hosťovali), keď ich od siedmej Lagúny Nový Jičín delilo iba dvanásť bodov.

Foto č. 1: Slovenskí juniorskí reprezentanti Slovenska, plavci KŠP Tritón zľava: Michal Fülöp, Ivana Hanáková a Roman Révay na svetovom finále v Aix en Provence. Foto č. 2: Úspešní plavci šalianskeho KŠP Tritón zľava: David Starko, Michal Fülöp, Ivana Hanáková, tréner Štefan Mika, Barbora Pohlová a Roman Révay.