Zlatica Gregorová Kultúra

Šalianski koledníci zvestovali radosť: Obyvateľom prajú už 20 rokov, FOTO

Pred Vianocami do miest či dedín prichádzajú zvláštne družiny. Deti i dospelí zaželajú príjemné sviatky.

Ilustračný obrázok k článku Šalianski koledníci zvestovali radosť: Obyvateľom prajú už 20 rokov, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Mária Bujdáková

Dvadsaťročnej tradícii sa, ani tento rok, nevyhli šalianski koledníci. Pred Štedrým dňom, 23. decembra 2019 sa vybrali do Zariadenia pre seniorov Solidaritas v Šali. Na druhý sviatok vianočný zase priniesli do Kostola sv. Margity Antiochijskej Vianočné posolstvo. Koledovanie ukončili sobotnými návštevami rodín. 

Ohlasujú zvesť

Ako nás informovali členovia Hnutia kresťanských spoločenstiev detí: "koledníci Dobrej noviny prichádzali do rodín a na rozličné miesta v mestách a obciach po celom Slovensku. Deti a mládež v sprievode dospelých dobrovoľníkov ohlasujú každý rok v predvianočnom čase ľuďom radostnú zvesť o narodení Ježiša, spievajú koledy, vinšujú im zdravie a šťastie. Zároveň zbierajú finančné prostriedky na realizáciu projektov pomoci ľuďom v núdzi v afrických krajinách.“

Cez koledovanie

Aj vďaka týmto aktivitám, deti prichádzajú na to, že treba pomáhať ľuďom v núdzi a nenechať ich bez povšimnutia. „Vďaka Dobrej Novine sa učíme s deťmi vnímať potreby ľudí okolo nás, ľudí núdznych, opustených či chorých. V rámci prípravy na koledovanie spoznávame aj život ľudí v Afrike, učíme sa zodpovednosti, tvorivosti i vytrvalosti,“ hovorí animátorka Dominika Bujdáková, ktorá hudobno-slovné pásmo vinšov, prianí, piesní a kolied nacvičila spolu so skupinou animátorov.

Do šalianskych domácností prinášajú koledníci v štýlovom odeve závan nostalgie. Kedysi takto bežne navštevovali rodiny v slovenských dedinách i v mestách. Prichádzali s malým betlehemom, aby zvestovali príchod spasiteľa. Vinšovníci ľudí potešili želaním zdravia, šťastia a hojnosti a tí boli navyše obdarovaní odmenou.

Otvárajú srdcia

„Počas koledovania prichádzame do rodinných príbytkov a ohlasujeme piesňami a vinšmi Dobrú Novinu – radostnú zvesť o narodení Pána Ježiša. Je to krásne, ako ľudia, rodiny, ktoré prijímajú koledníkov, otvárajú nielen dvere svojich príbytkov, ale predovšetkým dvere svojich sŕdc,“ dodala animátorka Dominika s tým, že Dobrá novina je zároveň zbierka, ktorou podporujú rôzne rozvojové projekty afrických krajín.

Vo fotogalérii uvidíte šalianskych koledníkov.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Šalianski koledníci zvestovali radosť: Obyvateľom prajú už 20 rokov, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Mária Bujdáková
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie