Zlatica Gregorová Kultúra

Šalianski folkloristi uspeli: K zisku dotácie pomohol možno aj váš hlas

Hudba, tanec, divadlo aj ľudové umenie, to všetko je súčasťou kultúry v našom meste. Ľudia radi chodia na podujatia, kde si posedia i zaspievajú.

Ilustračný obrázok k článku Šalianski folkloristi uspeli: K zisku dotácie pomohol možno aj váš hlas
6
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Dôležitou súčasťou šalianskej histórie je folklór. Jeho hlavnými reprezentantmi sú Detský folklórny súbor Šaľanček a Folklórny súbor Šaľan. Ten vznikol v roku 2015 a má za sebou bohatú činnosť. Okrem domácich vystúpení, tešia tanečníci svojim umením priaznivcov po celom okolí a aj za hranicami mesta a krajiny.

S hudbou

K tomu, aby bola umelecká formácia úspešná, vyžaduje si pravidelné nácviky choreografií. Okrem toho je dôležité i vybavenie sprievodnej kapely. Tanečníkov už v súčasnosti sprevádzajú aj hudobníci, ktorí by chceli poriadne nástroje. Aj z tohto dôvodu sa Mesto Šaľa zapojilo do výzvy istej banky a dokonca v nej uspelo. Výzva mala názov „Zachovanie kultúrnych hodnôt“. Projektu Hudobné nástroje pre FS Šaľan mohol poslať hlas ktokoľvek.

Prezentácia zvykov

„FS Šaľan sa vo svojej činnosti od svojho vzniku zameriava na vyhľadávanie, zbieranie, uchovávanie, scénické spracovávanie a verejné prezentovanie folklórneho bohatstva ľudových zvykov zo Šale a z jej regiónu. Súbor sa v roku 2019 rozšíril aj o hudobnú zložku, preto by sa financie využili na nákup hudobných nástrojov,“ informuje o projekte vyhlasovateľ výzvy.

To, že Šaľania mali v súťaži o finančnú dotáciu obrovskú podporu hlasujúcich, je dnes už zrejmé. Záujem verejnosti priniesol vytúžené ovocie.

Víťazstvo

„Tentokrát sa šťastie usmialo na Folklórny súbor Šaľan, ktorý reprezentuje naše mesto doma i v zahraničí. FS Šaľan získal v hlasovaní najviac hlasov a tak si bude môcť zabezpečiť nové hudobné nástroje. Teší nás, že 1000 eur poputuje práve na tento projekt. Gratulujeme a ďakujeme všetkým hlasujúcim,“ priblížila Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii uvidíte zábery z aktuálnej výstavy šalianskych učiteľov ZUŠ v radnici.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Šaliansku radnicu zdobia zaujímavé diela: Autormi sú učitelia zo Zušky, FOTO
6
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie