Zlatica Gregorová Kultúra

Šalianski archivári oceňovali: Pilotný projekt o histórii skončil úspešne, FOTO

Počas júna sa v priestoroch kaštieľa konal deň otvorených dverí. Záujemcovia o históriu mohli nakuknúť na miesta bežne uzamknuté.

Ilustračný obrázok k článku Šalianski archivári oceňovali: Pilotný projekt o histórii skončil úspešne, FOTO
14
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Okrem tajných zákutí mohli návštevníci aj spoznať prácu archivárov. Práve tí ponúkli šancu žiakom šalianskych škôl vytvoriť kreatívne diela k minulosti svojho mesta.

Pilotný projekt

Po prvý raz spustili aj pilotný projekt „Šaľa, naše mesto“ mal za cieľ vzbudiť záujem o historické pamiatky, ktoré v meste máme a možno aj prehĺbiť patriotizmus mládeže. Organizátorom súťaže bol Štátny archív v Nitre pracovisko Archív Šaľa a spolupracujúcimi organizáciami bol Mestský úrad v Šali, Spoločný školský úrad Šaľa a základné školy v meste.

Veľký záujem

Ako nám nedávno povedala odborná pracovníčka archívu Hildegarda Pokreis, do projektu sa zapojili všetky šalianske základné školy, kde šikovná mládež mohla navrhnúť dielo, ktoré by zapadlo do výtvarnej, audiovizuálnej alebo slohovej časti. Najprv však bolo potrebné prísť do archívu, preštudovať si dokumenty a potom už len pracovať pod dohľadom učiteľov. Výtvarné diela, slohové práce alebo aj prezentácie mohli oceniť návštevníci historického objektu v našom meste, pridelením hlasu.

Pracovníci archívu boli veľmi potešení účasťou škôl, z ktorých najlepších ocenili na slávnostnom podujatí. To sa konalo 13. júna 2019 v Mestskom úrade Šaľa.

Kreatívne hľadanie

,,Podmienkou projektu bolo ísť do archívu a hľadať materiály. Chodíme okolo týchto budov dennodenne a nepoznáme ich príbehy, prečo boli postavené, kedy boli postavené a naozaj sme sa teraz dozvedeli mnoho zaujímavostí,“ po­vedala vedúca Spoločného školského úradu v Šali Erika Velazquézová.

Zaujímavými dielami sa do súťaže zapojila približne päťdesiatka žiakov. Tí, ktorí očarili svojimi prácami najviac, si prevzali ocenenia.

Šalianski archivári oceňovali: Pilotný projekt o histórii skončil úspešne, FOTO
14
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie