Šalianska knižnica má dobré výsledky: Onedlho chystajú zaujímavú prednášku

V apríli sa konalo rokovanie Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali. Zaoberali sa aj tým, ako sa vlani darilo mestskej knižnici.

Zlatica Gregorová
Ilustračný obrázok k článku Šalianska knižnica má dobré výsledky: Onedlho chystajú zaujímavú prednášku
Foto: Zlatica Gregorová

Riaditeľka Mestskej knižnice Jána Johanidesa v Šali Adriana Gerová predložila prítomným informácie o Knižničnej činnosti i Ekonomických ukazovateľoch. Hodnotenie je vraj pozitívne a tak sa s radosťou púšťajú do ďalších aktivít.

Knižničný fond

Ako uvádza zápis z rokovania komisie na sala.sk, Adriana Gerová informovala prítomných o aj o Knižničnom fonde, Výpožičkách i podujatiach. To všetko tvorí jadro knižničnej činnosti. Fond zahŕňa všetky knihy, ktoré má knižnica k dispozícii pre svojich čitateľov. Majú svoje prírastkové čísla, podľa ktorých sa pracovníčky ale i čitatelia presne orientujú. Čitatelia tu majú možnosť požičať si odbornú literatúru, ktorú potrebujú k vzdelávaniu, rozširovaniu obzorov, alebo niečo na vychutnanie relaxu. Využívať sa dá i online – katalóg cez počítač. Do knižničného portfólia môžete prispieť aj vy knihami, ktoré už nebudete potrebovať a chcete nimi potešiť iných. Stačí ich priniesť do knižnice.

Rozmanité podujatia

Vlani sa knižnici podarilo získať aj 353 knižných noviniek, ktorými prispel Fond na podporu umenia. Pracovníčky sa aj vlani snažili svojim čitateľom pripraviť niekoľko zaujímavých podujatí. Sú to besedy, koncerty ale aj každoročné tematické aktivity ako nedávne skončená Esej a Cena Jána Johanidesa. Patrí tu aj Amnestia, Marec mesiac knihy a pod.

Na rokovaní sa preberali aj ekonomické ukazovatele tejto inštitúcie, teda príjmy, výdavky a prevádzkové náklady. Ako Adriana Gerová skonštatovala, finančnú situáciu hodnotí veľmi pozitívne, už i kvôli zisku finančnej dotácie vo výške 4500 eur, ktorú dostali do Fondu na podporu umenia. Podľa riaditeľkiných slov, Mesto Šaľa navýšilo rozpočet na mzdy pracovníčok, čomu sa, pochopiteľne, te­šia.

Historická prednáška

Aktuálne sa môžete tešiť na ďalšie podujatie, ktoré knižničiarky chystajú. „Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali pozýva na prednášku s historicky ladenou tematikou v podaní kreatívneho a marketingového riaditeľa TV Kinosvet a TV WAR, Karla Zacha Kučeru. Nebolo to tak dávno, čo správa pátračov o nájdení záhadného „zlatého vlaku“ z čias druhej svetovej vojny vyvolala v Poľsku i v zahraničí senzáciu. Tvrdenie šéfa poľských pamiatkárov, že si je takmer istý, že vlak v okolí Walbrzychu existuje, len prispelo k už prepuknutej „zlatej horúčke“, informovala náš portál Adriana Gerová. Kniha Milana Zacha Kučeru Najväčšie tajomstvo tretej ríše získala cenu E. E. Kischa za literatúru faktu pre rok 2013. Prednáška sa bude konať 16.mája 2018 o 16.00 hod.

Aj výsledky bádaní

Ako ďalej riaditeľka Gerová uviedla, autor knihy Najväčšie tajomstvo tretej ríše a zároveň prednášajúci prestaví nielen svoju knihu, ale aj výsledky posledných terénnych výskumov bádateľských skupín v podzemí v komplexu Sovích hôr. Návštevníkom podujatia taktiež sprostredkuje nové vysvetlenia vzniknutých domnienok a legiend.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame