Zlatica Gregorová Samospráva

Šaľanom možno pribudne ďalšia daň: Zaplatia miestny poplatok za rozvoj?

V rozpočtovom balíku mesta Šaľa na rok 2020 je aj jedna novinka. V prípade schválenia poslancami vstúpi do platnosti.

Ilustračný obrázok k článku Šaľanom možno pribudne ďalšia daň: Zaplatia miestny poplatok za rozvoj?
4
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Nová daň sa dotkne oblasti stavebníctva. Ide o tzv. miestny poplatok, ktorý je v platnosti od roku 2017. V Šali by mohla vstúpiť do praxe od nového roka.

Novostavby

„Predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce, na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba, ktorá je ohlásená stavebnému úradu, na ktorú je vydané rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením alebo ktorá je dodatočne povolená. Sadzba poplatku za rozvoj je od 3 eur do 35 eur za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby,“ uvádza portál slov-lex.sk.

Za m2

Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva v Šali sa poslanci zaoberali aj touto témou. Podľa zverejnených informácií na sala.sk, radnica „navrhuje stanoviť predmetný poplatok u stavieb na bývanie vo výške 3 eur/ 1m2 , pri ostatných stavbách vo výške 10 eur/ m2.“

Za rozvoj

Poplatok sa rozvoj plánujú prispôsobiť charakteru stavby. V návrhu sú stavby na bývanie, pri ktorých by mal byť poplatok 3 eurá, za stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu stanovili poplatok 10 eur.

Priemyselné stavby

Čo sa týka priemyselných stavieb, skladovacích objektov a budov pre vlastnú administratívu, tu radnica plánuje vyberať 10 eur a rovnakú sumu aj za stavby, ktoré slúžia na iné podnikanie či zárobkovú činnosť. Táto suma by, po schválení, mala platiť aj pre sklady a administratívu, ktorá súvisí s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou. Rovnako aj pre ostatné stavby. O tom, či miestny poplatok za rozvoj „prejde,“ budú rokovať poslanci na októbrovom zasadnutí.

„V prípade schválenia predmetného poplatku v navrhovanej výške ho navrhujeme rozpočtovať v sume 20 000 eur,“ uvádza sa v rokovacích materiáloch.

V galérii si pozrite nové polohovacie postele, ktoré získali šalianski dôchodcovia.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Foto: ilustračné

Dôchodcom sa postarali o spánok: Pomohla ministerská dotácia, FOTO
4
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie