Zlatica Gregorová Kultúra

Šaľania sa zišli pri pamätníku: Pripomenuli si 75. výročie SNP, FOTO

Koncom leta aj v našom meste oslavujeme výročie Slovenského národného povstania. Opäť sa zišli predstavitelia mesta aj verejnosť.

Ilustračný obrázok k článku Šaľania sa zišli pri pamätníku: Pripomenuli si 75. výročie SNP, FOTO
25
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Slovenské národné povstanie bolo zahájené 29. augusta 1944. Približne v tom termíne sa v našom meste koná pietny akt. Počas neho sa predstavitelia mesta, hostia aj verejnosť poklonia pamiatke bojovníkov za lepšiu budúcnosť.

Spomienka

Pamätník na Dolnej ulici v Šali sa pocty dočkal aj tento raz. V utorok 27. augusta 2019 sme si pri ňom pripomenuli 75. výročie SNP. Na mieste sa zišli viacerí členovia poslaneckého zboru, ako aj primátor Jozef Belický. Delegáciu tvorila aj prednostka Okresného úradu Šaľa Petronela Vižďáková, viceprimátorka mesta Šaľa Danica Lehocká aj prednostka úradu Jana Nitrayová. Prišiel aj hosť – štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.

Čestný hosť

Štátny tajomník Branislav Ondruš sa prítomným prihovoril aj ako člen Zväzu protifašistických bojovníkov. Uviedol: „Je mi cťou, že opäť, nie po prvý raz, môžem byť vo vašom meste byť prítomný pri oslavách Slovenského národného povstania. Tohto roku o to viac, keď oslavujeme jubilejné 75. výročie. Ako človek, ktorý je v našej rodine už treťou generáciou členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a človek, ktorý bol naozaj vychovávaný k tradícii SNP chcem čas využiť na krátke zamyslenie.“

V ňom tajomník a bývalý novinár spomenul, že to bol práve Slobodný slovenský vysielač, z ktorého sa občania našej krajiny dozvedeli o vypuknutí povstania.

Vtedy, krátko po jedenástej hodine 29. augusta 1944, boli občania krajiny vyzvaní, aby nepočúvali vysielanie Bratislavy, ale aby preladili na banskobystrický vysielač. Vtedy sa vysielanie stalo jednou z kľúčových súčastí mobilizácie obyvateľstva Slovenska do SNP,“ uviedol štátny tajomník.

Nezabúdame

Primátor Jozef Belický podotkol, že „Slováci na dohodnutý signál zo slovenského vysielača utvárali vojenské oddiely a začal sa protifašistický odboj proti nemeckým vojskám. Množstvo ľudí v histórii prejavilo odvahu postaviť sa so zbraňou na obhajobu vlastnej slobody. Na obhajobu hodnôt, ktoré z nás robia jeden z vyspelých národov. Preto si treba uctievať obete, ktoré pred nami boli schopné pomôcť a postaviť sa nepriateľom.“

Po príhovoroch sa hostia poklonili pamiatke obetí SNP a položili veniec k pamätníku.

Šaľania sa zišli pri pamätníku: Pripomenuli si 75. výročie SNP, FOTO
25
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie