Zlatica Gregorová Správy

Šaľania sa sťažujú na nekvalitnú vodu: Kompetentní predstavia nový plán

Obyvateľom neraz tečie z kohútikov farebná tekutina. Problém riešil už aj šaliansky primátor s kompetentnými spoločnosťami.

Ilustračný obrázok k článku Šaľania sa sťažujú na nekvalitnú vodu: Kompetentní predstavia nový plán
5
Galéria

V Mestskom úrade v Šali sa pred časom konalo stretnutie primátora Jozefa Belického so zástupcami Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, odštepného závodu Galanta, so sídlom v Šali. Hlavnou témou rokovania boli dlhotrvajúce problémy s nevyhovujúcou kvalitou vody v meste.

Čistá voda?

,,Intenzívne sa s týmto problémom zaoberáme. Na návšteve bol generálny riaditeľ spoločnosti Marek Illéš a pracovník z technického úseku, ktorý dopodrobna vysvetlil, v čom je problém a čo treba spraviť preto, aby sa jedného dňa občania dočkali toho, že si pustia kohútik a potečie voda, ktorá nevykazuje žiadnu žltú či hnedú farbu. Táto voda je nielen odpudivá na spotrebu, ale aj farbí prádlo,“ uviedol primátor Šale Jozef Belický.

Jozef Belický vyjadril nespokojnosť občanov s vodou. Ako nás informovala hovorkyňa Mesta Šaľa Dajana Hanesová, „podľa slov vodárenskej spoločnosti, je tento problém spôsobený rôznymi faktormi napr. zloženie vody v studniach, spôsob dopravy vody od studní k spotrebiteľom, materiál a kvalita vodovodných potrubí, spôsob dezinfekcie vody, hydraulické pomery v rozvodnej sieti a pod. Spôsob dezinfekcie vody v Jelke sa zmenil v roku 1996. Primátor sa zaujímal, či je teda možné vrátiť sa k pôvodnému systému, ktorý by tieto problémy nespôsoboval.“

Veľké opatrenia

Podľa hovorkyne mesta vodári uviedli, že by bolo možné vrátiť systém späť, ale vyžadoval by si oveľa väčšie bezpečnostné opatrenia a znovuvybudovanie zázemia v Jelke. Pokiaľ by bola voda čistá, trvalo by to približne rok až dva. Opatrenia sú však vraj finančne aj časovo náročné.

„Chceme pre občanov čistú vodu, nás nezaujíma, kde sa príjmu aké opatrenia. Ľudia si za vodu platia a oprávnene očakávajú kvalitné služby,“ doplnil primátor Jozef Belický.

Zmenili systém

Vodári systém chlórovania zmenili pred 23 rokmi preto, že starý systém spôsoboval ukladanie minerálov vo vnútri rozvodov a to spôsobovalo ťažkosti s prietokom vody. Moderný systém minerály neukladá, ale zafarbuje vodu. Ako uviedla Dajana Hanesová:„Vodá­renská spoločnosť mestu prisľúbila, že do septembra predloží písomné stanovisko k sťažnosti mesta na kvalitu vody.“

Vo fotogalérii si pozrite zábery z čistenia fontány v Šali.

Foto: ilustračné

Fontánu pri radnici vyčistili: Vodou sa schladíte, ale neuhasíte smäd, FOTO
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie