Zlatica Gregorová Kultúra

Šaľania pri Pamätníku obetiam vojen: Deň veteránov uctili červenými makmi, FOTO

11. november je dňom, kedy si ľudia na celom svete pripomínajú Deň vojnových veteránov. V roku 1918 spojenci a Nemci podpísali prímerie.

Ilustračný obrázok k článku Šaľania pri Pamätníku obetiam vojen: Deň veteránov uctili červenými makmi, FOTO
23
Galéria

Pamätná udalosť znamenala ukončenie krutej 1. svetovej vojny. Symbolom obetí je červený mak. I preto sa tento deň nazýva aj Deň červených makov.

Červené maky

Tento kvet dostali účastníci pietneho aktu pri príležitosti Dňa veteránov a 101. výročia od ukončenia 1. sv. vojny v Šali. Predstavitelia mesta, študenti miestneho gymnázia a verejnosť sa zišli pri Pamätníku obetiam vojen 11. novembra 2019.

Nezmyselné obete

Na začiatku prítomných privítala Miloslava Bartíková z Mestského úradu Šaľa, ktorá uviedla:„Dnes je deň, kedy si pripomíname ukončenie jednej z najväčších katastrof, ktoré postihli svet v minulom storočí. Koniec prvej svetovej vojny, nazývanej aj ako veľká vojna, znamenal aj rozpad monarchie a vznik množstva nových štátov, medzi nimi aj vznik demokratického Československa, prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. V rokoch 1914–1918 umrelo minimálne 125 obyvateľov Šale a približne 11 Večanov.“

Primátor mesta Šaľa Jozef Belický pri tejto príležitosti spomenul, že mnoho našich občanov položilo životy v konflikte, ktorý sa nás ani nemal dotýkať. Nakoniec však jeho dôsledky pocítil celý svet.

Vrenie medzi národmi

Ako šaliansky primátor uviedol: “Po rokou 1918 už nič nebolo také, ako predtým. Impériá, ktoré zotročovali menšie národy, vznikli nové štáty, bol tu priestor na to, aby sa zmenili aj štáty z iných častí sveta. Ponaučenie, ktoré by sme si mali z tohto zobrať, je, že tejto udalosti niečo predchádzalo, nejaké vrenie medzi národmi a aj preto treba tieto udalosti aj v súčasnosti pozorne vyhodnocovať. Aké postoje zaujímame, ako sa správame, či nepripravujeme pôdu pre niečo podobné. Verím tomu, že nikto netúži po tom, aby sa rozhoreli vojnové konflikty.“

Prítomným sa prihovoril aj člen Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Miroslav Demín. Uviedol okolnosti zrodu Pamätníka obetiam vojen, ktorý bol postavený v roku 1938 na základe verejnej súťaže.

História pamätníka

Súťaž vyhral Sochár Koloman Klinda z Nových Zámkov, ktorý zhotovil figurálnu kompozíciu. Práce na zhotovenie schodov a podstavca boli zadané Jánovi Feketeházymu. Pomník padlým v 1. sv. vojne bol slávnostne odhalený spolu s Pamätníkom maďarskej štátnosti 10. novembra 1940,“ priblížil Miroslav Demín. Ako člen komisie uviedol, na tento pamätník pribudlo ďalších 114 mien Šaľanov, ktorí obetovali svoj život vo vojne.

Na záver pietneho aktu predniesol modlitbu šaliansky farár Ladislav Šálka.

Vo fotogalérii si pozrite zábery z Dňa veteránov v Šali.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Šaľania sa zišli pri Pamätníku obetiam vojen: Deň veteránov, FOTO
23
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie