Ilustračný obrázok k článku Šaľa je ČIERNA: Akými opatreniami sa musíme riadiť?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Šaľa je ČIERNA: Akými opatreniami sa musíme riadiť?

Okres Šaľa patrí podľa Covid automatu k 15-tim okresom, kde je najväčšie riziko šírenia koronavírusu. Pozrite si aktuálne opatrenia v kocke.

Správy
Správy

Šaľa je ČIERNA: Akými opatreniami sa musíme riadiť?

Okres Šaľa patrí podľa Covid automatu k 15-tim okresom, kde je najväčšie riziko šírenia koronavírusu. Pozrite si aktuálne opatrenia v kocke.

Ilustračný obrázok k článku Šaľa je ČIERNA: Akými opatreniami sa musíme riadiť?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku je po novom 15 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia ochorenia COVID-19. Medzi čierne okresy vo štvrtom stupni varovania patrí aj Šaľa. Rovnakú farbu majú aj ďalšie okresy Nitrianskeho kraja – Nitra a Zlaté Moravce.

Zvyšné „čierne“ okresy sú Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom.

Čo to znamená?

Na základe Covid automatu platia pre okres Šaľa od pondelka 15. februára prísnejšie opatrenia. Znamená to, že školy sa neotvoria ani nastávajúci týždeň.

Okrem toho bude platiť aj zákaz vstupu a výstupu z okresu, ten sa však týka len pobytu v prírode.

Cesta do práce

Ak nemôžete pracovať z domu, na cestu do práce nesmiete mať test starší ako sedem dní. Čo ak pracujete v inom okrese? „V prípade dochádzania za prácou do iného okresu, je potrebné rešpektovať požiadavku negatívneho testu (nie staršieho ako 7 dní) a požiadavku potvrdenia od zamestnávateľa (že prácu, ktorú daná osoba vykonáva, nie je možné vykonávať formou home-office). Po splnení týchto podmienok je možné cestovať ta prácou aj mimo okres, avšak je potrebné mať predmetné doklady pri sebe, aby sa daná osoba nimi vedela preukázať,“ vysvetlila regionálna hygienička Katarína Tináková

Potvrdenie o negatívnom teste nepotrebujete, ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky alebo, ak ste v uplynulých 90-tich dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

Potrebujem test všade?

Okrem cesty do zamestnania sa potrebujete testom preukázať napríklad aj v banke, poisťovni, autoservise či cestou na výdajné miesto eshopu.

Test nepotrebujete cestou do najbližších potravín od vášho bydliska, k lekárovi na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného, do lekárne, na testovanie a očkovanie proti ochoreniu COVID-19 alebo na pohreb blízkej osoby.

Do prírody len v okrese

Pokiaľ sa chystáte do prírody, môžete tak urobiť aj bez testu. Musíte však ostať v okrese. Pri individuálnom športovaní v okrese tiež nepotrebujete test.

„Čierny okres má zakázaný vstup aj výstup z okresu, hoci do prírody v ňom sa môže chodiť aj bez testu. Avšak, nemôžu ísť doňho ľudia, ktorí chcú ísť do prírody z iných okresov a takisto títo ľudia nemôžu vychádzať do iných okresov aj keby mali platný test,“ oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii.

Plánovať by ste si nemali ani chaty s priateľmi. „Povolené sú len cesty do prírody, stretávanie sa s inými ľuďmi, ako sú členovia vašej domácnosti, je stále zakázané, z tohto dôvodu sú zakázané aj chaty,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac informácií zo Šale a okolia

PODĽA CELONÁRODNÝCH KRITÉRIÍ COVID AUTOMATU JE CELÉ SLOVENSKO STÁLE V ČIERNEJ FÁZE Regionálne indikátory však pre...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, February 9, 2021
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie