Zlatica Gregorová Samospráva

Šaľa dostala pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie: Mesto sa chce súdiť

Vlani sa radnici podarilo nadviazať na niekoľkoročnú pauzu, pred ktorou sa stavali mestské byty. V novembri 2018 dokončili prvých 34.

Ilustračný obrázok k článku Šaľa dostala pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie: Mesto sa chce súdiť
22
Galéria

Ďalších 116 domácností sa buduje v tomto roku a svojich nájomníkov získajú už na jeseň. Byty sú jedno, dvoj a trojizbové so základným komfortom a príslušným parkovacím miestom.

Vysoký dopyt

Aby sa obyvatelia mesta nemuseli vysťahovať za prácou do okolia, v roku 2015 sa mesto zaviazalo, že podnikne kroky k realizácii výstavby bytov. O tie je aj dnes v Šali obrovský záujem, pričom dopyt výraze prevyšuje aktuálnu ponuku. Mestu Šaľa sa podarilo získať vyše 6 miliónový finančný príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Byty stavia súkromná firma, od ktorej mesto následne kompletné byty odkúpi a dá ich do prenájmu. Časť občanov si teda už spokojne užíva život v nových domácnostiach neďaleko tichého Babičkinho dvora s domácimi zvieratami a bohatou zeleňou.

Mastná pokuta

Stalo sa však niečo, čo šalianskej radnici vyrazilo dych. Úrad pre verejné obstarávanie mestu Šaľa uložil pokutu. Tá predstavuje 5% z hodnoty zákazky, teda je vo výške približne 330-tisíc eur. Stanovisko nechápu pracovníci mestského úradu, keďže štát výstavbu nájomných bytov podporil finančným príspevkom a k odkúpeniu bytov od investora po dobudovaní bytov sa súhlasne vyjadrili aj mestskí poslanci a návrh odsúhlasili aj právnici.

Predražená výstavba

„Podľa ÚVO malo mesto vybrať dodávateľa výstavby nájomných bytov spôsobom, akým bol vybratý napríklad staviteľ Domova dôchodcov v Šali. Žiaľ, žiadna forma verejného obstarávania vás ale neochráni pred dodávateľmi, ktorí nakoniec mesto vydierajú a ako rukojemníka si berú občana. Napríklad v prípade výstavby domova dôchodcov, na spôsob výberu dodávateľa podľa zákona o verejnom obstarávaní, doplatilo mesto a jeho obyvatelia neuveriteľnou sumou vo výške pol milióna eur oproti pôvodne vysúťaženej cene,“ uviedla Erika Kollerová.

Budú bojovať

Mesto ťahanice v súvislosti s Domom dôchodcov stáli vyše 60-tisíc eur a dva roky budovania navyše. Práve snaha zabrániť podobnému scenáru bola dôvodom, že mesto sa rozhodlo odkúpiť od investora už hotové a skolaudované byty.

„Správnosť nášho rozhodnutia potvrdili ešte pred kúpou hotových bytov aj právnici v rámci právnických stanovísk. Napriek tomu teraz mesto čelí výhradám ÚVO, ktoré nás zrejme budú stáť vyše 330-tisíc eur. Dielo sa doposiaľ nepredražilo oproti vopred stanovenej cene. Predraží sa jedine o pokutu, ktorú mesto možno zaplatí štátu. Mesto je rozhodnuté za svoju pravdu bojovať súdnou cestou,“ vysvetlila Erika Kollerová.

Vo fotogalérii uvidíte zábery z vlaňajšieho odovzdávania nájomných bytov v Šali.

Foto: ilustračné

FOTO, Prvé nájomné byty v Šali slávnostne odovzdali: Obyvatelia sa môžu sťahovať
22
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie