Zlatica Gregorová Samospráva

S novým zdravotným centrom v Šali to nevyzerá ružovo: Ako situáciu vidí kraj?

V meste má vyrásť ďalšie zdravotnícke zariadenie. To by malo pribudnúť v areáli súčasnej polikliniky.

Ilustračný obrázok k článku S novým zdravotným centrom v Šali to nevyzerá ružovo: Ako situáciu vidí kraj?
Foto: Zlatica Gregorová

Nápad, zriadiť na Slovensku Centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti (CZIS), vzišiel na Ministerstve zdravotníctva SR. Do výzvy sa zapojil aj Nitriansky samosprávny kraj (NSK) s cieľom vybudovať ho v Šali.

Ako to vyzerá?

Po vypracovaní projektu kraj vyhlásil verejnú súťaž o zhotoviteľa stavebných prác. Prvá súťaž pohorela a jej druhé kolo neskončilo o nič lepšie. Opýtali sme sa priamo v NSK, aká je aktuálna situácia so šalianskym CZIS a ako vidia jeho budúcnosť.

„Verejné obstarávanie (VO) na zákazku „Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti NSK v Šali“ – stavebné práce sa uskutočnilo dvakrát. V prvej súťaži neprišla ani jedna cenová ponuka. Pokiaľ ide o druhú súťaž, verejný obstarávateľ zrušil  proces VO, pretože sa v jeho priebehu vyskytli dôvody, hodné osobitného zreteľa, pre ktoré nemôže verejný obstarávateľ pokračovať v procese verejného obstarávania. Všetky navrhované ceny v predložených ponukách boli  výrazne vyššie ako predpokladaná hodnota zákazky určená z rozpočtu stavebných prác, ktorý tvoril súčasť projektovej dokumentácie,“ uviedla pre náš portál hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová.

Ani druhý pokus teda nevyšiel. Podľa hovorkyne NSK v súčasnosti kraj nemá schválené finančné prostriedky na to, aby sa centrum mohlo vybudovať. Ako priblížila Oľga Prekopová, súťaž sa môže opakovať vtedy, ak bude mať kraj zabezpečené dostatočné prostriedky na realizáciu stavebnej časti.

Zvýšia percento

„Na zákazku bol schválený nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program, spolufinancovanie Nitrianskeho samosprávneho kraja bolo vo výške 5 % z celkovej výšky oprávnených výdavkov. Projekt bol predložený v roku 2018 a schválený riadiacim orgánom, ktorým je Ministerstvo zdravotníctva SR. Zvýšením nákladov na realizáciu stavebnej časti sa zvýši aj percento spolufinancovania NSK,“ doplnila hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie