Zlatica Gregorová Rôzne

S horúčavami bojuje aj zeleň: V Šali pomáha aj automatická závlaha, FOTO

Horúce leto, ktoré tento rok opäť zažívame praje ľuďom, milujúcim vysoké teploty. To sa však nedá povedať o rastlinách, ktorým chýba voda.

Ilustračný obrázok k článku S horúčavami bojuje aj zeleň: V Šali pomáha aj automatická závlaha, FOTO
10
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Tá, čistá a obyčajná tekutina je v tomto čase azda najžiadanejšia. Pomáha k osvieženiu ľudí aj prírody. Keďže vlahy z oblohy nepadlo už niekoľko týždňov, treba ju doplniť svojpomocne.

Za zeleň sa považujú skupiny, rady a solitéry drevín stromovitého a krovitého vzrastu, trávniky a nádoby so zeleňou. Súčasťou týchto ucelených súborov zelene sú aj príslušné doplnkové zariadenia, ako cesty, chodníky, prístrešky, pergoly, detské ihriská, lavičky, vodné plochy, fontány, sochárske diela a pod. Mestskú zeleň tvoria aj uzavreté súkromné okrasné a ovocné záhrady pri obytných domoch, inštitúciách a podnikoch,“ uvádza sala.sk.

Šalianska radnica pravidelne udržiava kvetinové záhony aj parky pomocou poverených pracovníkov. Okrem toho, že ich pekne vyčistia od burín, v horúčavách vegetáciu zalievajú. V Šali na to slúžia autá, ktoré majú na korbe nádrž a z nej pomocou hadice zavlažujú stromy, kríky aj kvety. Kedysi sa cesty v dedinách i mestách vo veľkej miere počas najteplejších dní kropili vodou, aby sa aspoň čiastočne schladilo ovzdušie. Dnes je však už táto činnosť obmedzená, najmä pre zvýšené náklady s ňou spojené.

Zelená strecha

V okolí bytoviek a rodinných domov sa o rastliny a stromy starajú samotní občania. Okrem toho sa už nejaký čas zelená strecha radnice. Nad bývalou kotolňou a sobášnou sieňou aj z námestia vidieť svieže trávy, ktoré dotvárajú príjemný kolorit pri ceste okolo budovy. Vegetácia, ktorú tvoria prevažne rozchodníky nie je na vode závislá, vydrží bez nej aj viac týždňov. Na streche je umiestnený automatický systém, ktorý je určený na zavlaženie vysadených stromoch v kvetináčoch na okraji strechy úradu. Táto vegetácia lahodí nielen oku, ale prispieva k lepšiemu pocitu okoloidúcich aj úradníkov, ktorí zelenú nádheru vidia priamo z okna.

Šaľa sa o zeleň stará: Horúčavy s automatickou závlahou, FOTO
10
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie