Problémy so záchrankou majú svoju príčinu: Záchranári hovoria o vyťaženosti

V súvislosti so zdravotnými službami v Šali pretrváva u občanov mierna apatia. Ľudia môžu ísť na pohotovosť alebo zavolať si záchranku.

Zlatica Gregorová
Ilustračný obrázok k článku Problémy so záchrankou majú svoju príčinu: Záchranári hovoria o vyťaženosti
Foto: Zlatica Gregorová

V poslednej dobe sa čoraz častejšie vyskytovali sťažnosti na to, že Rýchla zdravotnícka pomoc v Šali si neplní povinnosti tak, ako by mala. Verejnosť o prípadoch informoval aj šaliansky primátor Jozef Belický. Uviedol, že sa stalo viac prípadov, kedy záchranári prišli príliš neskoro a tak sa zranení pacienti museli dopraviť do okolitých nemocníc svojpomocne. Jednoducho, obyvateľov trápi, že ak zavolajú na známu 112 musia dlho čakať. Nám sa do redakcie ozvali priamo záchranári s tým, že nie všetko je tak, ako to vidia občania.

Zneužívanie služby

Podľa informácií, ktoré nám dotknutí záchranári poskytli je zrejmé, že sú poriadne vyťažení. "Je to na posmech ale takisto aj na plač, ako si ľudia zneužívajú záchrannú službu. Volajú nás k týždňovým ťažkostiam, teplotám, tlakom, chrípke… všade,“ uvádzajú záchranári.

Ošetrujú banality

Ako najväčší problém záchranári uvádzajú to, že táto služba sa zneužíva. Apelujú na to, aby si ľudia uvedomili, že nemajú volať záchranku napríklad aj k porezanému palcu, ktorý si vedia ošetriť svojpomocne. Táto služba má poskytovať pomoc pri závažných prípadoch. Smutné však je, je práve keď ide doslova o minúty, musia riešiť banality a preto nestíhajú prísť včas. Záchranárov tento stav, podľa ich vyjadrení, trápi a radi by pomohli v ťažkých prípadoch. „Sme zhrození z toho a je nám to ľúto, že sa podobné prípady, aký sa stal v Šali, sa stáva čoraz viacej krát a bude to len horšie,“ konštatujú záchranári. A dodávajú, že „hapruje operačné stredisko záchrannej služby SR a nie záchranka v Šali!“.

Za najvhodnejšie záchranári považujú to, aby sa vylúčilo posielanie posádky k banálnym prípadom, ktoré si občan vie ošetriť. Zakázať operačným strediskám, aby ich vysielali na tieto výjazdy. Práve v tom vidia záchranári hlavnú príčinu, prečo sa ľudia sťažujú. „Následkom toho je nedostupnosť a vyťaženosť posádok a k vážnym prípadom sa nedostaneme,“ uzatvárajú záchranári.

Nový prevádzkovateľ pohotovosti

Inou možnosťou je dostať sa v prípade úrazu na pohotovosť. V prípade šalianskej pohotovosti Ministerstvo zdravotníctva SR v týchto dňoch zverejnilo informáciu o tom, že v Šali bude fungovať ambulantná pohotovostná služba pre deti a dorast. Momentálne sa do výberového konania hlásia tí, ktorí majú záujem ju prevádzkovať. Počas leta by mohlo byť zrejmé, kto bude mať našu pohotovosť pod palcom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk