Zlatica Gregorová Samospráva

Prípravy na vybudovanie obchvatu pokračujú: Stavať by chceli v budúcom roku

Výstavba šalianskeho obchvatu postupuje svojím tempom. Zlé dopravné podmienky stále sužujú obyvateľov mesta aj tých, čo ním len prechádzajú.

Ilustračný obrázok k článku Prípravy na vybudovanie obchvatu pokračujú: Stavať by chceli v budúcom roku
Foto: Zlatica Gregorová

Ideálny čas na prechod Šaľou snáď ani neexistuje, kilometrové kolóny už patria k jeho denno – denným koloritom. Na sne väčšiny tunajších obyvateľov sa pracuje, veľkú časť príprav zaberie administratíva.

Výkupy pokračujú

Výstavba obchvatu sa dotýka mesta Šaľa a Kráľovej nad Váhom, Dlhej nad Váhom a Trnovca nad Váhom. Pred rokom Slovenská správa ciest (SSC) už aj uskutočnila predaj pozemkov, potrebných k výstavbe. SSC oslovila majiteľov pozemkov a podpísala s nimi Kúpne zmluvy. V súčasnosti prebiehajú ďalšie administratívne procesy, po ktorých by sa malo začať reálne stavať. Pred nedávnom Slovenská správa ciest požiadala Mesto Šaľa o prenájom pozemkov vo vlastníctve mesta.

Noví vlastníci

Ako to momentálne s výstavbou šalianskeho obchvatu vyzerá? Opýtali sme sa hovorkyne Slovenskej správy ciest Lucie Karelovej.

Výkupy pokračujú vyvlastňovacími konaniami. Vyvlastnených malo byť 162 vlastníkov. Počet vyvlastnení sa v priebehu konaní menil – objavili sa noví vlastníci (dedičské konania, novoobjavené dedičstvo, zmena vlastníctva pozemkov), cca 15 vlastníkov podpísalo zmluvy v priebehu konania. Počet neukončených vyvlastňovacích konaní je cca 100 ( čaká sa na právoplatnosť + prebiehajú ústne konania),“ približuje Lucia Karelová.

Čo sa týka pozemkov, ich výkupy budú, podľa Lucie Karelovej zo Slovenskej správy ciest, ukončené nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutí o vyvlastnení.

Operačný program

Podstatná je i otázka financovania výstavby. Ako Lucia Karelová ďalej informovala náš portál,“stavba je zaradená do Operačného programu integrovanej infraštruktúry – bude teda financovaná (predpokladá sa financovanie) za spoluúčasti EÚ.“

Na to, aby akákoľvek stavba mohla byť začatá, musí mať vydané stavebné povolenie. Ako ďaleko prípravné práce pokročili, je zrejmé z nasledujúcej odpovede Lucie Karelovej: „Stavebné povolenie nie je vydané – predpokladom vydania sú: právoplatnosť zmeny územného rozhodnutia, ukončené  výkupy, získanie rozhodnutia o odňatí pôdy z PPF.“

Termín ostáva

Ohľadom termínu, kedy by sa mal reálne začať budovať šaliansky obchvat nie sú žiadne zmeny. Avizovaný termín začatia v roku 2019 a ukončenie výstavby v roku 2021 ostáva naďalej v platnosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie