Zlatica Gregorová Samospráva

Práca pre ľudí bez domova i absolventov: Šaľa by mohla mať vlastný sociálny podnik

Pred časom sa začalo hovoriť o tom, že by si mesto zriadilo svoj podnik. Má dať šancu miestnym, namiesto platenia externým firmám.

Ilustračný obrázok k článku Práca pre ľudí bez domova i absolventov: Šaľa by mohla mať vlastný sociálny podnik
Foto: Zlatica Gregorová

Aj táto téma bola súčasťou prvého tohtoročného rokovania Mestského zastupiteľstva v Šali. Poslanci zasadli za svoje stoly 6. februára 2020.

Podľa zákona

Informáciu o možnom zriadení sociálneho podniku predložila prítomným prednostka MsÚ v Šali Jana Nitrayová. Ako uviedla, podľa zákona je možné zriadiť niektorý z troch typov takýchto podnikov.

Zákon zároveň definuje aj možnosti podpory pre mestá a obce, ale i súkromných podnikateľov s určitými podmienkami.

Chránená dielňa

„V súčasnosti v mestskej polícii funguje chránená dielňa. Sú v nej pracovníci so zníženou pracovnou schopnosťou, ktorí obsluhujú kamerový systém. Mesto takto monitoruje bezpečnosť a život v meste. Uvažuje sa, že s pomocou týchto ľudí by sme vedeli monitorovať aj stav verejného osvetlenia, ktorý nám leží na srdci, ako aj monitorovanie polopodzemných kontajnerov,“ priblížila prednostka poslancom.

Medzi pozvanými hosťami, ktorí boli na rokovaní v Šali, bola aj Ingrid Ujváriová, riaditeľka Odboru sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny SR.

Integračný podnik

Možnosť založenia takého podniku v Šali nám opísala takto:“V súčas­nosti máme registrovaných 83 sociálnych podnikov. S mestom Šaľa už dlhodobo rozoberáme túto problematiku. Zvažovali sme každé za a proti, pretože nie pre každé mesto či dedinu je to zaujímavé. Šaľa chce založiť integračný podnik, čo je jeden z typov takýchto podnikov. Zákon umožní aj širšie možnosti zamestnania aj inak znevýhodnených ľudí v tomto podniku. To znamená, že nemusia zamestnať iba zdravotne znevýhodnených ľudí, ale aj ľudí nad 50 rokov, či bezdomovcov alebo absolventov škôl.“

Dobrý plán

Podľa riaditeľky je výhodou rozšírenie podnikateľskej činnosti. Nejedná sa však o náhradu aktivačných prác. Je to klasické podnikanie, pri ktorom treba mať udržateľný a životaschopný zámer a zamestnávať ľudí.

„Existujú kompenzačné príspevky, ktoré pokrývajú časť mzdových nákladov a dodatočné náklady. Ide o celkové percentuálne preplácanie ceny práce,“ dodala Ingrid Ujváriová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie