Zlatica Gregorová Rôzne

Poslankyňa Gabriela Lacková: Priala by som si skultúrnenie mestskej pláže

Sú členmi mestského zastupiteľstva a mali by stáť za záujmami ľudí. Reprezentujú mesto Šaľa doma i v zahraničí a rozhodujú o veciach verejných.

Ilustračný obrázok k článku Poslankyňa Gabriela Lacková: Priala by som si skultúrnenie mestskej pláže
Zdroj: Facebook

Aby ste čo najviac spoznali prácu šalianskych poslancov, pripravili sme pre vás nový seriál. Každý článok v ňom je venovaný jednému z nich. Priblíži vám ich prácu, úsilie, motiváciu aj vzťah k mestu a jeho obyvateľom. Prvý diel patril Róbertovi Andrášimu. Dnes vám ponúkame rozhovor s poslankyňou MsZ v Šali a zároveň aj nadšenou ochrankyňou prírody Gabrielou Lackovou.

Čo vás najviac teší na práci poslanca a čo nie?

„Teší ma skutočnosť, že mi občania dali dôveru aj v druhom volebnom období. Záleží mi na tom, aby sa naše mesto rozvíjalo a aby sa pre jeho obyvateľov vytvárali podmienky na plnohodnotný a kvalitný život. Z pozície poslankyne MsZ mám možnosť ovplyvňovať dianie v meste a podporovať rozhodnutia, ktoré k tomu smerujú. Mám radosť, keď sa podarí presadiť uznesenia smerujúce ku skrášleniu a zatraktívneniu mesta, či už v oblasti životného prostredia, kultúry, športu alebo cestovného ruchu. Rada pomáham ľuďom, keď sa na mňa obrátia so svojimi požiadavkami a ešte väčšiu radosť mám, keď sa tieto požiadavky podarí v spolupráci s mestom splniť. Čo ma neteší je, že máme aj problémy, ktoré dlhodobo znepríjemňujú život obyvateľov, ale mesto na ich vyriešenie nemá dostatok finančných prostriedkov."

V čom vidíte najväčšie výhody poslaneckej práce ?

„Ako som už spomenula, za najväčšiu výhodu považujem možnosť presadzovania oprávnených požiadaviek obyvateľov mesta. Jednak v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia a tiež skultúrnenia vzhľadu nášho mesta. Pri svojich cestách v zahraničí si všímam zaujímavé riešenia a nápady, ktoré ma inšpirujú a chcela by som ich presadiť aj v našom meste. Šaľa je pekná, ale mohla by byť aj oveľa krajšia… Rada si vypočujem názory obyvateľov na túto tému a snažím sa zapájať ľudí všetkých vekových skupín, aby sa pripojili a pomohli aj formou dobrovoľníctva, skrášliť okolie svojich bydlísk. Minulý rok sme ich za túto činnosť v spolupráci s mestom aj ocenili formou malého darčeka a diplomu Okrášľovací spolok.“

Cítite podporu a ochotu obyvateľov mesta pri riešení problémov?

„Ochota riešiť problémy a pomáhať mestu je priamo úmerná vzťahu človeka k svojmu mestu. OZ Petra Bošňáka a OZ Šaľa-Tvoje mesto úzko spolupracujú na báze dobrovoľníctva pri skrášľovaní zelene, čistení mesta a vytváraní lepších podmienok pre život obyvateľov. Darí sa nám osloviť ľudí na spoluprácu v týchto oblastiach a tešíme sa, že to robia radi a s dobrou náladou. Často prichádzajú podnety od samotných obyvateľov, ktoré potom spoločne realizujeme. Vážime si ich pomoc a aj touto cestou im ďakujeme. Ceníme si tiež podporu mesta, ktoré nám v tejto činnosti pomáha a spolupracuje.“

Čo považujete za najväčší problém života v meste Šaľa?

„V prvom rade je to chýbajúca nemocnica, ktorej zrušenie negatívne ovplyvnilo systém zdravotnej starostlivosti v meste. Som rada, že v spolupráci s mestom sa nám podarilo zachrániť aspoň nemocničný park, ktorý bol pôvodne určený na predaj spolu s centrálnou budovou nemocnice, ale dnes je už našťastie v dlhodobom prenájme mesta. Pomohla tomu aj petícia, ktorú v roku 2011 podpísalo vyše 5 500 obyvateľov­.Teším sa, že dnes je tento park vďaka finančnej investícii mesta centrom oddychu hlavne pre mladé rodiny s deťmi. Znepokojuje ma stav čistoty a poriadku v meste, ktorý nie je na požadovanej úrovni. Pomohlo by zriadenie mestskej organizácie, ktorá by mala svojich vlastných zamestnancov. Často počúvam od obyvateľov sťažnosti na kvalitu ciest a najmä chodníkov a tiež na ich znečistenie.To je problém, ktorý by malo mesto prednostne vyriešiť, v čo najkratšom termíne.“

Čo je podľa vás najväčšou prednosťou života v našom meste?

„Najväčšou prednosťou je jeho poloha pri rieke Váh a výborné dopravné spojenie v rámci regiónu. Nádherné prostredie v okolí rieky je výnimočné a ostatné mestá nám ho môžu závidieť… Blízky lesopark, ktorý sa nám podarilo získať do dlhodobého prenájmu, je oázou relaxu a oddychovou zónou pre obyvateľov. Mesto investovalo značné finančné prostriedky do jeho vyčistenia a osadilo lavičky a smetné koše, ktoré vytvárajú podmienky pre udržiavanie čistoty a poriadku. Pribudli aj cvičebné prvky a ping-pongový stôl. Privítali by sme, keby do lesoparku, ale aj do nemocničného parku a na CMZ-ku, pribudli atraktívne prvky hlavne pre deti vo veku 10–15 rokov, napr. kvalitné lanové lezecké zostavy, ktoré by prilákali deti do prírody, aby tam mohli zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Naše mesto žije bohatým kultúrnym životom, máme tu mnoho šikovných tvorivých ľudí, ktorí vytvárajú zaujímavé akcie a podujatia – divadelné predstavenia, koncerty, výstavy obrazov a fotografií, vernisáže a pod. Zastrešenie zimného štadióna by bolo bolo veľkým prínosom pre rozvoj športu aj v zimnom období.“

Najväčšia výzva v poslaneckej práci? Aké je vaše hlavné zameranie (oblasť), na čo sa najviac sústreďujete v poslaneckej prá­ci?

„Mojou „srdcovkou“ je ochrana a tvorba životného prostredia a z uvedeného dôvodu som založila OZ Petra Bošňáka. Som členkou Komisie životného prostredia a bezpečnosti a tiež Komisie kultúry a cestovného ruchu. Motto OZ Petra Bošňáka je nasledovné : „Pomáhame mestu vytvárať pekné, čisté, zelené, turisticky atraktívne a bezpečné miesto pre život obyvateľov“. Týmto mottom sa riadim aj vo svojej poslaneckej práci. Spolu s dobrovoľníkmi pomáhame udržiavať štrkový záhon pred kostolom, parčík pri artézskej studni na ul. M.R.Štefánika, vysadili sme trvalky do črepníkov pri bare Waikiki a za Olympiou a reagujeme na podnety obyvateľov, keď potrebujú pomôcť s ošetrením zelene v okolí svojich bydlísk. Našu dobrovoľnícku činnosť prezentujeme na nástenke (citylight-e) na Hlavnej ul. V poslednom období sme sa zamerali na skultúrnenie okolia železničnej stanice."

Oslovili sme vedenie Železníc SR a zorganizovali sme stretnutie u p. primátora, na ktorom sa zúčastnili aj zástupcovia mestskej a štátnej polície.

„Výsledkom stretnutia bola dohoda o spolupráci pri zabezpečovaní poriadku a určenie kompetencií. V spolupráci s OZ Šaľa-Tvoje mesto sme vysadili kríky, na ktoré finančne prispeli Železnice SR a mesto. Dostali sme prísľub, že toalety vo vestibule železničnej stanice budú v blízkej budúcnosti fungovať na mincovník, aby sa zabránilo ich devastácii. Veríme, že verejnosť si zlepšenie situácie na železničnej stanici všimne a bude spolupracovať pri udržiavaní poriadku tým, že prípadné narušovanie poriadku nahlási Mestskej polícii. Spolu s kolegami z Komisie životného prostredia a bezpečnosti sa od roku 2017 aktívne venujeme práci s mládežou v rámci Islandského modelu účinnej prevencie závislostí. Mesto Šaľa sa ako prvé na Slovensku zapojilo do tohto celosvetového projektu a máme už aj pekné výsledky.“

"Podarilo sa založiť Mládežnícky parlament mesta ako poradný orgán primátora, vybudovalo sa niekoľko nových ihrísk, prebieha postupná rekonštrukcia športovej haly, mesto zveľaďuje lesopark a MsZ schválilo aj finančnú podporu pre činnosť Mládežníckeho parlamentu. V súčasnosti prebieha v CVČ školenie v rámci projektu „Sila zvyku“, ktorého sa zúčastňujú okrem našich aj učitelia z Nitry a na tomto školení sa zúčastňujem aj ja ako zástupkyňa MsZ. Tento projekt je pokračovaním realizácie Islandského modelu a verím, že pomôže vytvárať priaznivejšie podmienky pre zdravý rozvoj našej mládeže.“

Ako zvládate alebo čo robíte, keď sa veci nevyvíjajú správnym smerom ?

„Keď sa veci nevyvíjajú správnym smerom, vždy sa snažím nájsť kompromisné riešenie a to diskusiou a vyjasňovaním stanovísk. V prípade potreby vyhľadám pomoc odborníkov na danú tému a nechám si poradiť. Podporu v riešení problémov, často aj nepopulárnych, nachádzam u pracovníkov mestského úradu a najčastejšie u pána primátora J. Belického za „okrúhlym stolom“.

Je mesto Šaľa nápomocné v riešení problémov občanov? Aká je jeho schopnosť akceptovať spoločné návrhy ?

„Mesto má veľa možností pozitívne ovplyvňovať život obyvateľov. Má však obmedzené finančné prostriedky a je na MsZ ako bude s nimi hospodáriť. Som vďačná za pomoc, ktorú dostávame od pracovníkov mesta, ktorí nás vždy ochotne príjmu a v rámci možností pomôžu. Pozitívom súčasného vedenia mesta je obnovená spolupráca so zástupcami podnikateľskej sféry a pravidelné každoročné stretnutia s nimi, ktoré sú inšpiráciou k ich ďalšej činnosti v prospech mesta. Návrh na zriadenie mestskej organizácie, ktorá by zabezpečovala čistotu a poriadok v meste pomocou vlastných zamestnancov sa nám zatiaľ nedarí presadiť.“

Vedeli by ste vymenovať tri miesta, ktoré v Šali za to stoja? Kam v meste by ste zobrali svoju návštevu?

„Rekonštrukciou Centrálnej mestskej zóny /CMZ/ sa výrazne zmenila tvár centra mesta k lepšiemu. Doplnením atraktívnych prvkov a lepším zabezpečením čistoty a poriadku sa môže toto miesto stať ozajstným reprezentatívnym centrom nášho mesta. Pobrežie Váhu a lesopark sú ideálnym miestom pre rodinné pikniky a odpočinok v prírode a tiež pre prechádzky s návštevami.Tretím miestom by bola návšteva Domu ľudového bývania a archeologickej expozície v CVČ, aby som návštevu oboznámila s históriou mesta. Táto zaujímavá expozícia by si zaslúžila reprezentatívnejšie priestory a po jej rozšírení o historické poľnohospodárske nástroje by mohlo v budúcnosti vzniknú mestské múzeum.“

Ako sa, podľa vás, mesto Šaľa vyvíja? Ide správnym smerom?

„Za posledné obdobie realizovalo mesto viacero významných najmä investičných akcií, ktoré významným spôsobom pozitívne ovplyvnili tvár mesta. Rekonštrukcia mestského úradu, rekonštrukcia Domu kultúry vo Veči, vybudovanie 150 nájomných bytov, vybudovanie cyklotrasy do Dusla, vybudovanie skate parku, nových športovísk a rekonštrukcie ihrísk a športovej haly, ako aj revitalizácia lesoparku sú najvýznamnejšie z nich. Do budúcnosti by som si priala, aby obyvatelia, ktorí sa v lete radi kúpu v rieke Váh, našli pochopenie u vedenia mesta a dočkali sa skultúrnenia mestskej pláže, pretože v súčasnosti inú možnosť na kúpanie nemajú. Súčasné vedenie vytvára podmienky a predpoklady na to, aby sa mesto rozvíjalo správnym smerom.“

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM