Zlatica Gregorová Kultúra

Pochod so sviečkami v Šali: Občania si pripomenú November ´89

Na revolučné udalosti si pamätá snáď každý štyridsiatnik a starší občan, ktorý vnímal zmenu v spoločnosti. V našom meste si ich pripomenieme.

Ilustračný obrázok k článku Pochod so sviečkami v Šali: Občania si pripomenú November ´89
26
Galéria

Pred koncom roka 1989 sa do ulíc sa vybrali študenti, ktorí svojim entuziazmom a vďaka nespokojnosti vyprovokovali to, že aj ostatní ľudia vybehli do ulíc. To obdobie dostalo názov Nežná alebo aj Zamatová revolúcia.

Štrnganie kľúčmi

Vzniklo hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN), ktoré bolo hnacou silou v boji za demokraciu. Onedlho si aj v Šali pripomenieme 30. výročie tejto udalosti. Boj proti socialistickému režimu bol charakteristický štrnganím kľúčov na námestiach. V podobnom duchu sa bude niesť aj podujatie v našom meste.

Retro Happening „Sľúbili sme si lásku!“ sa bude konať 16. novembra 2019 od 17.00 hod. Na priestranstve pred Mestským úradom Šaľa sa zíde verejnosť aj miestni umelci.

S videom

Organizátorom je Mesto Šaľa, ktoré účastníkom ponúkne autentické video z protestného zhromaždenia, ktoré sa konalo 2. decembra 1989 pri šalianskom dome kultúry.

Sviečkový pochod

Neskôr sa sprievod spred mestského úradu vyberie ďalej. Pochod so sviečkami sa presunie k Pamätníku obetiam komunizmu. Práve tam si účastníci uctia obete predrevolučného obdobia.

Vo fotogalérii uvidíte zábery z aktuálnej výstavy v šalianskom archíve.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Šaliansky archív s novou výstavou: Odhaľte aj vy najväčšie klenoty regiónu, FOTO
26
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie