Zlatica Gregorová Rôzne

Po 15 rokoch sú opäť na scéne: Šalianske mamy znovu oživili skauting

Na jar tohto roka sa v meste udiala historická udalosť. Členky materského centra spustili ďalšiu zaujímavú činnosť.

Ilustračný obrázok k článku Po 15 rokoch sú opäť na scéne: Šalianske mamy znovu oživili skauting
Zdroj: TASR

V Materskom centre Mamy mamám v Šali vyhradili miestnosť a spustili tam skautskú činnosť. Cieľom hnutia, ktorá sa venuje mládeži je, aby zo skautov vyrástli uvedomelí ľudia s láskou k prírode, schopní a zruční. Aby mohli napredovať, musia prejsť rôznymi skúškami a výzvami. Kedysi skauti pôsobili aj v našom meste a tak sa po rokoch rozhodli pokračovať v ich šľapajach šalianske mamy. Viac nám povedala Martina Eleková z MC Mamy mamám Šaľa.

Obnovili tradíciu

„V minulosti v Šali pôsobil skautský zbor v priestoroch bývalého kúpaliska, ten sa však po nedokonalej generačnej výmene vodcov rozpadol. V apríli tohto roku sme sa, po úvahách, čo s našimi staršími deťmi, rozhodli obnoviť tradíciu skautingu. Skauting patrí medzi najväčšie a najstaršie organizácie venujúce sa mládeži primárne od 7 do 26 rokov, pričom pôsobí v celom svete. Založili sme teda 19. Zbor obojživelníkov (keďže skauting sa delí na klasický a vodácky – my sme si vzali z vodáckeho určité prvky a chceme s deťmi fungovať veľa aj na vode. Vzhľadom k našim možnostiam byť pri rieke Váh denne),“ vysvetľuje Martina. Obojživelník sa vyzná na súši aj vo vode a tak budú šalianski skauti do života riadne pripravení.

Rozširujú obzory

Ako sme sa dozvedeli, dospelí skauti stihli už aj absolvovať základný kurz skautingu a niektorí členovia šalianskeho hnutia sa postupne ďalej v tejto oblasti dovzdelávajú. Rozšíria si svoje vedomosti a tak ich môžu ďalej odovzdávať mládeži. Zdolali napríklad už aj 8-hodinový Kurz vodnej záchrany a 33-hodinový kurz prvej pomoci. A pokračujú ďalej.

Ako ďalej prezrádza mama Martina, svoje skautské hniezdo-klubovňu majú v priestoroch materského centra. Tam sa zídu vždy v stredu od 17.00 hod. do 19.00 hod.

Vytvorili sa dva oddiely, ktoré majú v súčasnosti cca 40 členov. Tí postupne pribúdajú a my sme stále otvorení novým tváram. Oddiely, ako aj celý zbor, vedú naši manželia,“ objasnila skautka.

Betlehemské svetlo

Najbližšie môžete šalianskych skautov vidieť počas Charitatívneho zberu potravín. Akciu každoročne usporadúva Charita Slovenska v spolupráci s hypermarketom a potom sa už môžete tešiť na akciu Betlehemské svetlo.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie