Peter Sýkora Iné športy

Plavecký Tritón cup v Šali jubiloval

Dvojnásobný víťaz Slovenskej plaveckej ligy mládeže, reprezentanti šalianskeho KŠP Tritón potvrdili svoje ambície aj na piatom ročníku Tritón cupu.

Zväz potápačov Slovenska v spolupráci s CVČ Šaľa a Klubom športového potápania Tritón Šaľa usporiadal v šalianskom bazéne Aquasport už 5. ročník medzinárodných pretekov v rýchlostnom plutvovom plávaní a plávaní pod vodou. Štartovalo viac ako dvesto pretekárov z 15 plaveckých oddielov Slovenska, Česka a Maďarska. Výborné výsledky najmä v mládežníckych kategóriách „C, D, E – vek 15 rokov a menej“ dosiahli plavci šalianskeho KŠP Tritón, keď vybojovali 33 medailových umiestnení. Vyhrali 19 disciplín: Ivana Hanáková a Ádam Bukor po štyri, po tri prvenstvá vyplávali Michal Fülöp a Ema Lišková, dve získala Barbora Pohlová a po jednom pridali David Starko, Lea Sklenárová a štafeta dievčat v kategórii „D“ na 4 × 200 metrov (Bernadetta Bertóková, Emese Karacsónyi, Tereza Holá, E. Lišková). Naviac k tomu pridali sedem druhých miest: dva razy D. Starko, ďalej M. Fülöp, Roman Révay, B. Pohlová a štafeta v kategórii „A“ (M. Fülöp, R. Révay, B. Pohlová, I. Hanáková) a štafeta chlapcov v kategórii „D“ (Á. Bukor, Ladislav Cisár, Imre Deák, Ivan Révay), ako aj rovnaký počet bronzových umiestnení: tri razy Andrej Lengyel, raz D. Starko, B. Pohlová, Anikó Bertóková a štafeta dievčat na 4 × 200 metrov v kategórii „C“ (Michaela Zušťáková, Ester Végh, Veronika Horňáková a L. Sklenárová). Plavci KŠP Tritón Šaľa obsadili so ziskom 7. 120 bodov na medzinárodnom podujatí v konkurencii 15 družstiev vynikajúce druhé miesto, keď za víťazným Žralokom Bratislava zaostali iba o 391 bodov. Neptun Bratislava, ktorý skončil na treťom mieste získal 5. 963 bodov (poznámka: maďarské družstvá obsadili iba minimálne mládežnícke kategórie). Súťaže jednotlivcov (podľa získaných bodov CMAS) ovládli maďarskí seniorskí reprezentanti. V súťaži mužov vyhral a minuloročné prvenstvo obhájil Szilard Vilhelm (r. l986) zisk 966 bodov (Mátrai Eromu), pred Davidom Kokaiom **(r. l988) zisk 839 bodov Debreceni Buvar a tretí skončil **Pál Viszolyi (r. l987) zisk 837 bodov z družstva Amphora Budapešť. Do prvej „dvanástky“ najlepších z viac ako stovky hodnotených sa dostali iba dvaja mladí slovenský plavci, keď na 10. mieste skončil Patrik Kubíček – 735 bodov zo Žraloku Bratislava a hneď za ním šaliansky **Michal Fülöp – 712 bodov, obaja iba 15 roční plavci. V súťaži žien už nebolo postavenie maďarských plavkýň také prioritné. Prvenstvo si odniesla síce **Lilla Székely **(r.1986) – 939 bodov Eromu Mátrai, ale ďalšie miesta v prvej päťke obsadili slovenské plavkyne. Na druhom mieste skončila a príjemne prekvapila šalianka **Ivana Hanáková (r. l994) – 847 bodov a tretia skončila **Ľubica Oravcová **(r. l993) – 804 bodov z Neptunu Bratislava. Ďalšia šalianska plavkyňa **Barbora Pohlová **vybojovala so ziskom 683 bodov pekné ôsme miesto.. Výborné výsledky šalianskych plutvových plavcov na V. ročníku Tritón cupu sú dobrou predzvesťou pred II. kolom SPLM, ako aj júnovými majstrovstvami Slovenska, ktoré sa uskutočnia v šalianskom bazéne Aquasport. Foto: úspešní plaveckí reprezentanti šalianskeho KŠP Tritón.