Perinbaba spôsobila vrásky: Do ulíc vyšli všetky cestárske vozidlá, FOTO

V uplynulých dňoch prišla štedrá nádielka aj na západ krajiny. V Šali a okolí je dostatok snehu a tak ho naplno využívajú deti aj dospelí.

Zlatica Gregorová

Horšie to však býva s udržiavaním čistých chodníkov a ulíc, zaprataných množstvom snehu, ktorý počas druhého januárového týždňa do našich končín padal neprestajne. To sa odzrkadlilo na sťaženej práci cestárov, ktorým vrásky narobili aj vodiči s odstavenými autami, brániacimi odhrnutiu snehu.

Každý svoje

Keďže podľa nového zákona obyvatelia domov a bytov nemusia pred objektmi odpratávať sneh, starostlivosť padá na plecia miest a obcí. Tie chcú prioritne vyčistiť od snehu prístupy do škôl a materských škôl a do úradov a potom prechádzajú aj na ostatné chodníky a cesty. Kým Mesto Šaľa má v kompetencii opateru o svoje mestské komunikácie, o tie ďalšie sa starajú pracovníci Regionálnej správy a údržby ciest Nitra, a.s. Opýtali sme sa cestmajsterky Klaudie Braunovej, aká je v týchto dňoch situácia na cestách z jej pohľadu.

Všetko v teréne

Čistíme hlavné ťahy zo Šale na Galantu, Vlčany, Nové Zámky, Nitru aj Duslo. Máme k dispozícii štyri autá, jeden nakladač a jeden traktor. Počas týchto dní naši ľudia odpratávali celý čas sneh z komunikácií, v teréne boli všetky autá,“ uviedla Klaudia Braunová.

Ako vysvetľuje Klaudia Braunová, občania si často myslia, že cestári oddychujú, pokiaľ ich nevidia v uliciach. Pravda je však iná. „Máme málo techniky a i tá má už svoje roky, ale naozaj robíme, čo sa len dá, v rámci našich možností,“ hovorí cestmajsterka. Keďže často sneží a vzniká množstvo ľadu, posypový materiál sa im míňa oveľa rýchlejšie ako počas predošlých zimných dní, keď sme o snehu mohli len snívať.

Ohľaduplnosť

Ľudia často hovoria, že cestárov opäť zaskočila zima. Nie je to tak, všetci sú v teréne, lenže občania by nemali čakať, že počas sneženia budú vždy v každom kúte mesta. Svoju prácu si robia dôkladne a podľa vopred stanoveného harmonogramu. Inak sa to s malým množstvom pracovníkov a štyridsaťročnou technikou nedá zvládnuť. Stačí len trpezlivosť a ohľaduplnosť voči cestárom aj ostatným účastníkom premávky.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk