Zlatica Gregorová Kultúra

Odovzdali ceny za Tvorivý čin roka: Hviezdilo umenie, foto i publicistika, FOTO

Koncom minulého roka sa Šaľania mohli zapojiť do navrhovania svojich kandidátov. Mohli nimi byť tí, ktorí svojim počinom obohatili domácu umeleckú scénu.

Ilustračný obrázok k článku Odovzdali ceny za Tvorivý čin roka: Hviezdilo umenie, foto i publicistika, FOTO
20
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Anketu každý rok vyhlasuje Komisia kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali. Za vlaňajší rok mohli záujemcovia navrhnúť mená jednotlivcov i kolektívov v kategóriách fotografia, divadlo, knižná tvorba a publicistika a folklór. Slávnostné vyhlasovanie a odovzdávanie prestížnych cien sa konalo 21. januára 2020 o 17.00 hod. v divadelnej sále DK v Šali.

Originálne diela

„Cenu pre laureátov Tvorivého činu za rok 2019 vyrobili Šaľania Miroslav Regitko (výtvarný návrh), Petra Sudorová (keramika), Vojtech Halász (adjustáž) a Dušan Sloboda, ktorý do dreva vypálil text,“ informovala Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa na sala.sk.

Cenu za Tvorivý čin roka 2019 získali:

Folklór

Katarína Valová a Aurel Keszely sú dlhoročnými členmi Folklórneho súboru Šaľan. Podľa ocenených tanečníkov folklór, spev a tanec napĺňa ich srdcia radosťou. S tancami z oblasti Veľké Zálužie sa prihlásili do Šaffovej ostrohy. Podľa sala.sk ,“krajské kolo sa konalo v Jure nad Hronom, odkiaľ postúpili do celoštátneho kola vo Vranove nad Topľou. Tam si vytancovali strieborné pásmo.“

Roman Hatala je spoluzakladateľom a vedúcim Folklórneho súboru Šaľan a Detského folklórneho súboru Šaľanček. Súbory za roky existencie prezentovali svoje umenie nielen doma, ale i v zahraničí. Navštívili približne stovku podujatí a dnes v súboroch pôsobí 50 členov. Cenu si prevzal v kategórii Folklór.

Foto & divadlo

Fotografia

Juraj Cisár získal cenu v kategórii fotografia. Svojím objektívom zachytáva rôzne udalosti v našom meste. Vlani to boli zápasy hádzanárok, futbalistov, ale i podujatia k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Divadlo

Divadlo ASI si prevzalo cenu za autorskú inscenáciu Eli, Eli, lama sabachtani, v kategórii Divadlo. Autorskú hru Miroslava Demína, Romana Budaia a Romana Budaia ml. si už šalianske publikum mohlo pozrieť. Hlavnou témou je náročná téma holokaustu.

Divadlo Šok a DDS Úsmev si prevzalo cenu za muzikál Peter Pan. Tento rodinný režisérsky počin Viktora Vinczeho st., odpremiérovali v roku 2019. Divadelné dosky tak spojili malých hercov s veľkými, rovnako ako aj profesionálov s amatérskymi.

O Nežnej revolúcii

Publicistika

Miroslav Demín je autorom publikácie Nežná revolúcia v Šali – fakty a svedectvá. V roku 2019 ju pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vydalo mesto Šaľa. „Miroslav Demín v minulosti spolupracoval so šalianskymi di­vadelnými súbormi Sen, LSD, Váh a Materinky. Momentálne je súčasťou Divadla ASI,“ uvádza sala.sk.

Mimoriadne ocenenie

Veronika Mondočková získala cenu za dlhodobú aktívnu prácu v oblasti umenia. „Už ako osemročná žiačka základnej školy začala účinkovať v Detskom divadelnom súbore Úsmev a v Divadle ŠOK. Ako osemnásťročná sa už sama podieľala na príprave a realizácii mnohých predstavení. Obdivuhodné sú nielen jej herecké výkony, ale aj trpezlivosť a práca s nastupujúcimi mladými neprofesionálnymi hercami. Od roku 2006 je aj členkou Divadla Materinky,“ priblížila Dajana Hanesová.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii si pozrite odovzdávanie ocenení Tvorivý čin roka 2019.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Odovzdali ceny za Tvorivý čin roka: Hviezdilo umenie, foto i publicistika, FOTO
20
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie