Správy

Novinka, ktorá môže zachrániť život: Mesto kúpilo prenosné defibrilátory

V Šali pribudli tri prenosné defibrilátory. Dva z nich radnica zakúpila s finančnou podporou kraja.

Ilustračný obrázok k článku Novinka, ktorá môže zachrániť život: Mesto kúpilo prenosné defibrilátory
3
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Mesto Šaľa zabezpečilo trojicu prenosných defibrilátorov. Dva z nich boli financované z projektu “Bezpečné športovanie“ a nachádzajú sa v mestskej športovej hale a na futbalovom štadióne. Tretí z nich bol financovaný z vlastných zdrojov mimo projektu. Ten sa nachádza v priestoroch mestskej polície.

„V rámci dodania defibrilátorov bolo 19. novembra 2020 realizované zaškolenie zástupcov objektov, v ktorých sú defibrilátory umiestnené, aby ich vedeli účinne využívať a nasadiť v prípade, keď ide o každú sekundu. Mesto chce tak aktívnym prístupom pomáhať zachraňovať ľudské životy," informuje mesto Šaľa s tým, že na prístrojov bola mestu poskytnutá dotácia z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja vo výške 1037 eur.

Ako dodala radnica prostredníctvom svojho webu, myšlienka na nákup vzišla od zástupcov športovcov.

„Defibrilátory na športoviskách patria už k štandardnej výbave. Vďaka umiestneniu automatických prenosných defibrilátorov v priestoroch najväčších športovísk v Šali sa môže v prípade náhleho zlyhania srdca výrazne zvýšiť šanca postihnutého na prežitie. K dispozícii budú aj pri amatérskych a regionálnych súťažiach a môže ich využívať aj mestská polícia pri svojich zásahoch," dodáva vedenie mesta.

Použitie prenosného defibrilátora je veľmi jednoduché. „Pacientovi sa na hrudník priložia defibrilačné elektródy a defibrilátor potom sám analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Defibrilátory obsahujú aj samotestovaciu technológiu, ktorá zabezpečuje každodenné testovanie batérie, softvéru a elektród," informuje mesto Šaľa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Šaľa kúpila prenosné defibrilátory
3
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie