Zlatica Gregorová Rôzne

Nežná revolúcia v Šali: AKO o nej písala dobová tlač? FOTO

Šaliansky archív vo výstave približuje dokumenty, zachytávajúce novembrové udalosti. "Nežnej" sa venovali aj noviny či mestská kronika.

Ilustračný obrázok k článku Nežná revolúcia v Šali: AKO o nej písala dobová tlač? FOTO
15
Galéria

Zlomovým dňom, aj tým, ktoré prišli po nich, sa venovala aj tlač. Dobové médiá sprostredkovali občanom informácie o protestných zhromaždeniach i o tom, ako sa s novou situáciou vyrovnávali a ako napredovali vo svojich predsavzatiach. Ponúkame vám pohľad do podnikových novín Hlas Dusla aj Zápisnice zo Štátneho archívu v Nitre, pracovisko Archív Šaľa, ktoré priblížia novembrové udalosti v našom meste. Udalosti zachytávajú aj dobové zápisky z Kroniky Mesta Šaľa.

Hlas Dusla

Podnikové noviny Hlas Dusla zo Zbierkového fondu Archívu Šaľa, ktoré vyšli 7. novembra 1989 revolučné udalosti opísali takto:“Dňa 27. novembra 1989 sa viac ako tisíc pracujúcich Dusla, š.p. Šaľa manifestačne pripojilo k dvojhodinovému generálnemu štrajku na podporu občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu a podporu študentského hnutia k udalostiam zo 17. novembra 1989 v Prahe.“

Prejavili priazeň

Podľa týchto novín sa zamestnanci zišli pred hlavnou bránou podniku. Formou diskusie podporili protestujúcich a okrem toho sa davu prihovorili predstavitelia Duslo š.p. Šaľa: Martin Macák, Oto Achs, Tibor Baran i František Botka. „Kontinuálna výroba v podniku nebola prerušená. Pracovníci, ktorí zabezpečovali chod výroby, štrajkovali svojou, podľa vlastnej vôle, určenou formou. Verejné zhromaždenie prejavilo svoju priazeň a dôveru riaditeľovi š.p. Duslo Šaľa Martinovi Macákovi súhlasným potleskom,“ približuje udalosť Hlas Dusla č. 49 zo zbierkového fondu šalianskeho archívu.

O Nežnej revolúcii v Šali informuje aj Kronika Mesta Šaľa. Píše sa v nej o spolupatričnosti štrajkujúcich aj o túžbe žiť v nezávislom štáte. „Pamätný dátum našej histórie 17. november 1989. Po 40.rokoch komunistickej totality po Poľsku, Maďarsku a NDR aj Československu svitli prvé dni slobodných prejavov občanov nášho štátu a dňa 17.novembra 1989 prejavili naše národy v Prahe svoju dávnu túžbu žiť v nezávislom štáte, bez diktatúry jednej politickej strany. Začali dni ,,Nežnej revolúcie", ktoré sa z Prahy priniesli do všetkých kútov našej vlasti.“

Právny štát

Z detailného opisu udalostí je zrejmé, že ani Šaľania neboli nadšení byrokraciou, typickou pre minulý režim. Tak, ako väčšina protestujúcich v roku 1989 aj oni chceli, aby v našom štáte prestala vládnuť jedna strana a zaviedli sa slobodné voľby. Vízia občanov spočívala v zmene na právny štát.

Manifestačný štrajk

Aj o proteste pri šalianskom dome kultúry informoval Peter Bošňák v Kronike Mesta Šaľa. „V našom okrese to bola práve Šaľa, kde sa po prvý raz dňa 27. novembra 1989 uskutočnil Manifestačný štrajk, na čele ktorého stáli študenti gymnázia napriek tomu, že boli veľmi účinne kontrolovaní miestnymi orgánmi KSČ, SZM a výstavnými krajskými školskými inšpektormi z Bratislavy. Prvý manifestačný štrajk za účasti cca 600–700 občanov, študentov, pracovníkov miestnych podnikov a závodov sa konal na námestí vedľa Domu kultúry-Chemik,“ uvádza s v Kronike Mesta Šaľa. Zhromaždeniu sa prihovorilo 18 predstaviteľov miestnych organizácií, ktorí žiadali odstúpenie predstaviteľov KSČ.

Zhromaždenie

Podľa zápisov Petra Bošňáka v Kronike Mesta Šaľa pokračovaním štrajku bolo „Manifestačné zhromaždenie občanov mesta". Účastníkmi boli zástupcovia výboru VPN, pražský vysokoškolák a rečníci z rôznych sociálnych a záujmových skupín. 28. novembra 1989 vycestovali do Bratislavy, kde sa konal dialóg VPN s predstaviteľmi mes­ta.

Ďalším významným dôkazom o udalostiach v našom meste je Zápisnica z Mimoriadneho zasadnutia R-MsNV a P-MsV NF SSR v Šali z 25. novembra 2019. Nachádza sa v šalianskom archíve a ponúka možnosť dozvedieť sa o stave spoločnosti, pár dní po Nežnej revolúcii. V nej predstavitelia mesta požadovali najmä spoluprácu občanov v nadchádzajúcom období.

Viesť dialóg

„Zabezpečiť normálny chod života v meste, zabrániť provokáciám, viesť dialóg v tom smere, aby sa do toho zapojili i spoločenské organizácie. Záverom uviedol, že že by bolo nesprávne odsúdiť mládež nakoľko v niektorých veciach majú pravdu. Ale treba zabrániť tomu, aby nedošlo k ohrozeniu výsledkov socializmu. Nemožno všetko hodnotiť tak, že za socializmu sa nič nespravilo. To, čo bolo pozitívne, treba obhájiť,“ uviedol tajomník ONV Mužlay o zasadnutí okresných orgánov v Zápisnici rady MsNV z 25. novembra 1989.

Vo fotogalérii si pozrite zábery z verejného zhromaždenia ´89 v Šali aj dobovú tlač.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Nežná revolúcia ´89 v Šali: AKO o nej písala dobová tlač? FOTO
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie