Zlatica Gregorová Správy

Nádych moderného zdravotníctva: Novinka z dielne Šaľanov skráti pobyt v čakárňach

O tom, že doba ide dopredu a derú sa tam aj moderné technológie, svedčí mnoho noviniek. Uľahčujú vybavovanie na úradoch alebo na iných miestach.

Ilustračný obrázok k článku Nádych moderného zdravotníctva: Novinka z dielne Šaľanov skráti pobyt v čakárňach
Zdroj: TASR

Pomerne mladou novinkou je spustenie projektu, ktorá je šitý na mieru lekárom aj pacientom. Partia mladých ľudí zo Šale sa pred časom rozhodla, že urobí niečo osožné pre zdravotníctvo.

Okolnosti

Dohnal ich k tomu bezprostredný kontakt s týmto odvetvím. Vymysleli projekt eČakáreň. Ako to všetko vlastne vzniklo? „Sme partia programátorov, ktorá má v rodinách viacero zdravotníkov. Vedeli sme, aké majú problémy sestričky aj pacienti,“ povedal nášmu portálu spoluzakladateľ šalianskej spoločnosti Norbert Bende.

Aplikácia

Vo firme už mali presný obraz, ako pacientov zdržuje nekonečné čakanie na vyšetrenie alebo aj to, keď si idú iba dať predpísať lieky. Nepriaznivá situácia nepridávala ani na nálade v ambulanciách.

Podľa Norberta Bendeho web aplikácia pomáha azda najvýraznejšie mladým mamičkám a starším pacientom-diabetikom. Okrem nich, samozrejme, aj ostatným. Nedávno sa k užívateľom tejto aplikácie pridala aj lekárka v Zdravotnom stredisku v Močenku.

Systém funguje tak, že ambulancia aj čakáreň sú virtuálne spojené, teda počítač u lekára s kioskom a obrazovkou, ktoré sledujú pacienti.

Služba je intuitívna a skracuje dobu, ktorú by ste inak museli stráviť čakaním v rade. Do virtuálneho poradovníka sa zapíšete v pohodlí domova cez aplikáciu v mobilnom telefóne alebo v čakárni cez kiosk. Tam si priamo navolíte, či potrebujete ísť na vyšetrenie alebo predpísať lieky a pod.

Dvojako

Buď sa prihlásite do poradia počas ordinácie, alebo sa objednáte dopredu na konkrétny termín. V aplikácii môžete sledovať počet ľudí pred vami v rade a tiež odhadovaný čas, kedy by ste sa mali dostať na rad. Pre istotu vám posielame aj upozornenie (SMS), keď už budete onedlho na rade. V prípade že ste sa do poradia prihlásili v čakárni a zadali ste vaše mobilné číslo, takisto dostanete upozornenie (SMS),“ informujú programátori.

Vďaka novému systému sa tak v čakárňach nezdržiava mnoho chorých pacientov naraz a lekári majú väčší prehľad a uľahčenú prácu.

„Aktuálne náš program využíva 16 lekárov v okrese Šaľa. Teraz plánujeme osloviť aj ďalšie kraje. Stále vychytávame muchy a e-čakáreň zdokonaľujeme,“ priblížil Norbert Bende.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie