Na šalianskom úrade sídlilo 140 netopierov: Našli ich pri búraní balkónov

Pred začiatkom rekonštrukcie budovy spravili jej obhliadku. Mesto i ochranári urobili opatrenia, aby zabránili ich opätovnému nasťahovaniu.

Zlatica Gregorová
Ilustračný obrázok k článku Na šalianskom úrade sídlilo 140 netopierov: Našli ich pri búraní balkónov
Zdroj: Mesto Šaľa

Pri rekonštrukcii budovy Mestského úradu v Šali našli stavbári 140 zazimovaných netopierov. Ide o raniaka hrdzavého, spoločenská hodnota jedného netopiera je vyčíslená na 230 eur.

Urobili opatrenia

Podľa slov Eriky Kollerovej z mestského úradu Mesto spolu s ochranármi následne spravilo opatrenia, aby zabránilo nasťahovaniu netopierov pod fasádu radnice. „Netopiere, ktoré tu boli, sme ešte pred zimným spánkom odniesli. Zároveň sa vyšpárovali dilatácie, kadiaľ vchádzali dnu. Osadili sa aj výpusty, aby mohli povyletovať tie, ktoré prípadne zostali ešte vnútri,“ uviedol Matúš Kováč zo Spoločnosti pre ochranu netopierov.

Aj napriek tomu sa raniakom hrdzavým podarilo dostať do budovy mestského úradu a pri demontáži panelov z balkónov na treťom poschodí sa našla hibernujúca skupina 140 netopierov. Stavbári tak museli ochranárov opätovne privolať. „Tí väčšinu z nich zobrali do Nitry, časť bola uložená na tmavom mieste v otvorenom trezore, aby nedošlo k ich poraneniu. Neskôr ochranári prevezú aj tie,“ uviedla Kollerová.

Netopiere vypustia

 Ako Erika Kollerová ďalej doplnila, pracovníci zo Spoločnosti pre ochranu netopierov o niekoľko týždňov lietajúce cicavce vypustia. „Je na nich, kam sa pokúsia preletieť, ale je logický predpoklad, že sa pokúsia vrátiť na pôvodné miesto. Raniaky hrdzavé dokážu preletieť pomerne veľké vzdialenosti. To znamená, že keď ich vypustíme v Nitre, o pol hodinku vedia byť v Šali,“ povedal Kováč.

Zdroj: TASR

Odporúčame