Zlatica Gregorová Správy

Modernizácia šalianskeho lesoparku pokračuje: Čo odhalí archeologický výskum?

Samosprávy po celom Slovensku štartujú mnohé projekty, ktoré by zlepšili život obyvateľom mesta či dediny. Niektoré sú iba na začiatku, ostatné pokračujú v načatých zámeroch.

Ilustračný obrázok k článku Modernizácia šalianskeho lesoparku pokračuje: Čo odhalí archeologický výskum?
5
Galéria

Namiesto betónu a moderných dlažieb čoraz viac vidieť zelené plochy, vysadené kvetmi či stromami. Do popredia sa dostávajú aj zelené strechy. V Šali pokračujú s modernizáciou lesoparku. Ten je už teraz príjemným miestom na oddych.

Radnica tam len nedávno osadila náučné tabule a pokračuje ďalej. V areáli by malo byť aj malé pódium s lavičkami či hlavná pasáž. Okrem relaxačných prvkov by tu mohla pribudnúť viacúčelová budova na skladovanie, prevádzku a edukačnú činnosť.

Ochránia nálezy

Radnica však kvôli výstavbe budovy bude musieť vykonať dôležitú vec. Podľa zverejnených informácií na obecnom webe Močenku, Krajský pamiatkový úrad Nitra (KPÚ) rozhodol, že „je nevyhnutné vykonať archeologický výskum za účelom záchrany archeologických nálezov alebo nálezových situácií predpokladaných v územnom rozsahu stavebných objektov…“

Medzihrádzový priestor pri Ul. Mostovej a Ul. Nábrežnej je podľa KPÚ Nitra významný z hľadiska pamiatkového aj archeologického a preto je predpoklad, že by sa tu počas realizácie stavby mohli nájsť zaujímavé artefakty. Preto je nutné vykonať záchranný archeologický výskum, aby sa prípadné nálezy vopred nezničili.

Významné územie

Navrhovaná líniová stavba svojim trasovaním pretína územie v blízkosti evidovaného polykultúrneho, archeologického a paleontologického náleziska v polohe Šaľa, koryto Váhu s nálezmi z obdobia paleolitu, praveku, neolitu, eneolitu, doby bronzovej, doby halštatskej, doby laténskej, doby rímskej, včasného stredoveku, vrcholného stredoveku, neskorého stredoveku a novoveku, ako aj v blízkosti evidovaného archeologického náleziska v polohe Mostová ul. s nálezmi z obdobia stredoveku,“ spresňuje KPÚ Nitra v Rozhodnutí.

Výstavba viacúčelovej budovy v areáli šalianskeho lesoparku by tak mohla odhaliť prípadné zaujímavé archeologické objavy.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii si pozrite vizualizáciu Šalianskeho lesoparku.

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku.

Revitalizácia lesoparku v Šali
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie