Zlatica Gregorová Kultúra

Močenčania môžu byť pyšní: Adventný veniec aj betlehem sú ozdobou dediny, FOTO

V okrese Šaľa je veľa dedín, ktoré evokujú, že sa v nich musí dobre bývať. Milým dôkazom je, že počas sviatkov žiaria výzdobou.

Ilustračný obrázok k článku Močenčania môžu byť pyšní: Adventný veniec aj betlehem sú ozdobou dediny, FOTO
8
Galéria

Jedným zo symbolov Vianoc, okrem stromčeka, je adventný veniec. Ten si doma zhotovujeme z prírodných materiálov, alebo kupujeme hotové dielo.

Pre ľudí

Každú nedeľu si potom zapálime na ňom jednu zo štyroch sviečok, ktoré symbolizujú čas do príchodu Božieho syna. Aby sa aj ľudia v uliciach mohli spoločne tešiť z príchodu sviatkov, v Močenku pre nich umiestnili jeden veľký, vyzdobený lilavými mašľami. Ešte pred začiatkom predvianočného obdobia ho postavili priamo pred obecným úradom.

Požehnaný

Obyvatelia dediny sa každý rok stretávajú pri výnimočnej príležitosti- Požehnaní adventného venca. Aj nedávno, 30. novembra 2019 ho symbolicky pokropil svätenou vodou dekan Dekanátu Močenok Peter Michalov.

Ako nám povedali pracovníci Obecného úradu v Močenku, veniec je verejnosti prístupný už 4. rok. Jeho korpus tvorí vodárenská rúra. V hornej časti je vyzdobený čečinou a mašľami. Podľa našich zistení je jeho priemer 1,5 m.

Drevený betlehem

Spoločnosť adventnému vencu robí aj ďalšia zaujímavosť a to drevený betlehem. Domček je dielom pracovníkov obecného úradu. Doplnený je originálnymi sochami. Tie vyšli spod rúk rezbára Tibora Lešša, ktorý si dal na nich naozaj záležať. Sú peknou pamiatkou na autora, ktorého si obyvatelia dediny môžu pripomenúť v predvianočnom aj novoročnom období.

Vo fotogalérii uvidíte pohľady na adventný veniec aj drevený betlehem v Močenku.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Močenčania môžu byť pyšní: Adventný veniec aj betlehem sú ozdobou dediny, FOTO
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie