Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  21 °C
Zlatica Gregorová Samospráva

Mládežnícky parlament začína činnosť: Pomáhajú aj poslanci

Vyplniť voľný čas šalianskej mládeže a pomôcť mestu s organizovaním podujatí si zaumienili miestni študenti. V hlavách im víri plno kreatívnych nápadov.

Ilustračný obrázok k článku Mládežnícky parlament začína činnosť: Pomáhajú aj poslanci
Foto: Zlatica Gregorová

Pre žiakov aj študentov

Svoju činnosť rozbehli len v januári tohto roka. Chcú podchytiť mládež, študentov aj deti zo základiek vrátane obyvateľov Šale od 12 do 30 rokov. Členovia Mládežníckeho parlamentu mesta Šaľa chcú vytvárať príležitosti pre stretnutia detí aj mládeže. Keďže každú dobrovoľnú aktivitu dnešnej mladej generácie treba len privítať, svoju existenciu predostreli už aj šalianskym poslancom. Niekoľkí z nich sú im najmä pri rozbiehaní činnosti, nápomocní. Sú to šalianski poslanci: Gabriela Lacková, Róbert Andráši a Peter Gomboš ako aj Marián Šperka a Kristína Šperková. Práve títo ľudia mládež usmerňujú v ich začiatkoch, tak ako aj mesto a centrum voľného času.

Vnímajú históriu

Hlavným poslaním parlamentárov bude vystupovať v mene žiakov a študentov miestnych škôl a tlmočiť mestu svoje návrhy, či požiadavky. Spoločne tak zástupcovia mesta, poslanci aj mládež budú participovať na raste Šale a najmä aktivizovať mladú generáciu. Medzi ich prvé aktivity patrí nedávna účasť na pietnom akte, kedy sa prišli členovia Mládežníckeho parlamentu pokloniť osloboditeľom mesta Šaľa a vzdať im úctu. Dokázali tým, že si ctia históriu svojho mesta a záleží im na ňom.

Rozvoj aktivít

Predsedom parlamentu je študent Spojenej školy Nivy v Šali Aleš Maliniak. Ako prezradil nášmu portálu, celkovo ich je dvanásť členov. A čo ich vlastne viedlo k založeniu tejto organizácie? „Mládežnícky parlament sme založili hlavne kvôli tomu, že vo voľnom čase mládeže je tu veľmi málo aktivít. V zime je tu ľad a ináč tu nič také nie je pre mládež vo voľnom čase. Cez leto je tu premietanie a tiež nie moc veľa akcií, ktoré by mohli vypĺňať voľný program mládeže. Rozhodli sme sa, že by sme trošku pomohli tým menej finančne založeným rodinám, ktoré si napríklad nemôžu dovoliť povedať, že teraz v piatok idem na bowling. Umožníme im trošku nejaké športové aktivity zažiť,“ prezradil predseda Aleš Maliniak.

Bude kolkárska akcia

Momentálne pripravujú kolkársku akciu v Šali. Zatiaľ presný termín nevedia, ale bude v sobotu. Ako dodal Aleš Maliniak, „budú môcť prísť rodiny s deťmi, mládež a vyskúšať si hru s kolkami. Zatiaľ pôjde o prvé podujatie tohto druhu, neskôr uvidím, či z toho vznikne turnaj.“

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk