Zlatica Gregorová Rôzne

Miroslav Demín o Týždni slobody: Záujem študentov o november ´89 potešil

V Šali sa občania mohli nedávno zúčastniť zaujímavých aktivít. Všetky mali spoločného menovateľa - Nežnú revolúciu.

Ilustračný obrázok k článku Miroslav Demín o Týždni slobody: Záujem študentov o november ´89 potešil
25
Galéria
Zdroj: Roman Budai ml.

Podpredseda Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali je novinárom a autorom brožúr k histórii mesta. Nedávno mu vyšla ďalšia pod názvom Nežná revolúcia v Šali, fakty a svedectvá. Pod palcom mal aj organizovanie Týždňa slobody a tak sme Miroslavovi Demínovi pri tejto príležitosti položili zopár otázok.

Stáli ste v pozícii organizátora Týždňa slobody. Dôležitou a hybnou akciou bol Retro Happening. O čom bol?

„Retro Happening pred mestským úradom a následný pochod so sviečkami zorganizovali šalianski divadelníci, členovia Mládežníckeho parlamentu v Šali a pracovníci MsKS. Na podujatie prišlo cca 130 obyvateľov, ktorí mali možnosť vidieť študentov v „akcii“, zásah Zboru národnej bezpečnosti ale i prejavy Milana Kňažka, Jána Budaja, Emílie Vášáryovej či komunistického funkcionára Miroslava Štepána. Legendárne piesne odspievali Ivan Hoffman a Marta Kubišová. Samozrejme, všetci v podaní miestnych umelcov.“

Koho konkrétne mohli návštevníci v programe vidieť a čo bolo jeho súčasťou?

„Účinkovali Roman Hatala, Alena Demková, Mirka Bartovicová, Bianka Bartovicová, Kristián Zsille, Jana Feketeová, Peter Pónya, Miroslava Spiszaková, Martina Bučková, Veronika Mondočková, členovia Mládežníckeho parlamentu v Šali ja a ďalší. Diváci mali možnosť vidieť dobové prejavy, inscenovanie udalostí a krátky dokument premietnutý na budovu MsÚ, ktorý zaznamenáva protestné zhromaždenie v Šali z 2.12.1989.“

To však nebolo všetko. Akcia mala aj svoje pokračovanie s pietnou spomienkou, ako to ďalej prebiehalo?

„Podujatie pokračovalo pochodom k Pamätníku obetiam komunizmu pri DK, kde sme si pietnou spomienkou uctili obete komunizmu. Na mieste mal príhovor primátor Jozef Belický, ktorý s predsedom komisie kultúry a CR Petrom Hlavatým položili veniec. Alena Demková prečítala spomienky a odkaz Valentína Kozaňáka, ktorý sa na podujatí nemohol zúčastniť. Valentín Kozaňák bol v roku 1989 študentom šalianskeho gymnázia a zakladajúcim členom VPN v Šali. Na záver som prečítal list Dagmar Havlovej adresovaný Šaľanom.“

Aké pocity vo vás zanechal Retro Happening?

„Podujatie hodnotím pozitívne, myslím si, že sme si dôstojným spôsobom uctili nielen obete komunistického režimu ale i odkaz Nežnej revolúcie, ktorý budeme i naďalej šíriť. Ďakujem všetkým, ktorí si našli čas a prišli, ďakujem všetkým zainteresovaným, účinkujúcim, technikom, skrátka všetkým, ktorí v sobotu večer obetovali svoj čas pre dobrú myšlienku. Veľmi ma teší angažovanosť ochotníkov, ktorí chápu súvislosti a odkaz Novembra 89, vedia, že je nutné posúvať ho ďalším generáciám. Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou!“

Týždeň slobody v Šali sa skončil. Čo si myslíte, do akej miery Šaľanov, podľa vás, zaujal?

„Ak by som mal zhodnotiť priebeh uplynulého Týždňa slobody (11.11.-17.11.2019), určite poviem, že to bol skvelý týždeň. Mne osobne dal veľa poznatkov i inšpirácie. Opäť raz som sa presvedčil, že v Šali žijú ľudia, ktorí dokážu obetovať svoj čas a zadarmo urobiť niečo prospešné pre okolie. To je veľká vec a preto chcem poďakovať divadelníkom, ale i zamestnancom mesta za čas a nápady.“

Čo špeciálne vo vás vyvolalo najväčšie potešenie počas spomienkových dní v našom meste?

„Zvlášť som rád, že žiaci a študenti mohli byť prítomní na Dni vojnových veteránov, kde sa dozvedeli niečo z miestnej histórie. Takisto mám nesmiernu radosť, že sa stredoškoláci zúčastnili interaktívnej prednášky s historikom, kde neboli iba pasívnymi poslucháčmi. Som rád, že do Šale prišiel Peter Tatár, spoluzakladateľ VPN. Teším sa výstave fotografií Igora Boháča, ktoré môžu občania navštíviť do 10. decembra. Zachytávajú ohromnú energiu a atmosféru. Treba ich vidieť.“

Viem, že ste sa osobne podieľali na na tvorbe inscenácie Divadla ASI Eli, Eli, lama sabachtani. Ako ju hodnotíte?

„Mám z toho silnú, pozitívnu emóciu. Som rád, že som mohol priložiť ruku k dielu. Poskladať autorské predstavenie je pre mňa veľká vec. Inscenácia Eli, Eli, lama sabachtani sa stala témou rozhovorov medzi milovníkmi kultúry a divadla zvlášť. Verím, že bude úspešná. Treba ju vidieť."

A zážitok, na ktorý zrejme nezabudnete v súvislosti s podujatiami k novembru 1989 v Šali?

„Som rád, že do tejto reťaze sa nám podarilo zapojiť aj členov Mládežníckeho parlamentu. Chcel by som vysloviť poďakovanie primátorovi, ktorý nám nechal voľné ruky pri organizovaní. Veľmi silný zážitok mám aj z toho, keď som s malou dušičkou oslovil Dagmar Havlovú, manželku Václava Havla o zdravicu pre Šaľanov, že nezaváhala. Keď som si v schránke našiel od nej list, veľmi ma to potešilo. Jej posolstvo si cením a verím, že to zapôsobilo aj na účastníkov pochodu so sviečkami k Pamätníku obetiam komunizmu. Nebudem ďakovať nikomu konkrétne, lebo určite na niekoho zabudnem. Preto chcem poďakovať všetkým, ktorí pomohli. Oni už vedia, ktorí sú to. Trocha ma mrzí, že niektorí zástupcovia samosprávy, poslanci či členovia komisií si nevšimli, že tu máme významné výročie. A možno iba „kachličkovali“. Ktovie…“

Vo fotogalérii si pozrite zábery z Retro Happening-u v Šali.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Saľania si pripomenuli Nežnú revolúciu: Retro Happening aj sviečky, FOTO
25
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM